dnes má meniny Otília
zajtra Lucia
12.12. 2018
Týždeň Ligy proti rakovine s kampaňou „Rozprávajme sa...“
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Určite sa každý z nás vo svojom okolí stretol s človekom, ktorý bojuje s rakovinou. Či už v rodine, v susedstve, v práci, v škole alebo medzi priateľmi. Keď vám váš blízky oznámil, že má rakovinu, vedeli ste, ako zareagovať a čo mu povedať? Vtedy by ste možno uvítali radu, ako tohto človeka podporiť a pomôcť mu prekonať náročné obdobie v jeho živote.

Práve na tému komunikácie s onkologickým pacientom sa Liga proti rakovine zamerala vo svojej tohtoročnej kampani „Rozprávajme sa...“, ktorú organizuje v rámci tradičného jesenného projektu s názvom Týždeň Ligy proti rakovine. Ten sa tento rok uskutoční v termíne od 23. do 27. októbra.

Týždeň Ligy proti rakovine

Každý rok sme sa počas Týždňa Ligy proti rakovine, ktorý je jedným z našich preventívno-informačných projektov, zameriavali na dôležité otázky v oblasti prevencie, zdravého životného štýlu, Európskeho kódexu proti rakovine a možností, ako znížiť riziko vzniku nádorových ochorení. Z odoziev, ktoré dlhé roky získavame prostredníctvom našej telefonickej Linky pomoci a mailovej poradne pre pacientov a ich blízkych sme zistili, že mnoho ľudí nevie, ako komunikovať s človekom, ktorému bola diagnostikovaná rakovina a podstupuje liečbu. Príbuzní i známi pacientov sa na nás obracali s rôznymi otázkami, a preto sme sa tento rok rozhodli venovať práve spomínanej téme.

Na Slovensku každoročne evidujeme viac ako 30 000 nových onkologických pacientov, ktorým je diagnostikovaná niektorá z foriem onkologického ochorenia v rôznych štádiách. Človek následne podstupuje fyzicky a psychicky veľmi náročnú liečbu a jeho život sa od základov zmení. Práve vtedy zo všetkého najviac potrebuje prítomnosť a podporu svojich najbližších – rodiny, priateľov. Keď sa dozvieme, že niekto z našich blízkych má rakovinu, zasiahne nás to a aj keby sme niekedy veľmi chceli pomôcť, možno nevieme ako.

Videá so známymi osobnosťami

K tohtoročnej kampani „Rozprávajme sa...“ sme v spolupráci s reklamnou agentúrou DADS advertising pripravili aj propagačné videá so známymi hereckými osobnosťami. Zámerne sme vybrali a oslovili osobnosti, ktoré sa profesionálne venujú umeniu slova. No aj napriek tomu by v situácii, keby im blízky človek oznámil, že má rakovinu, možno tiež nevedeli ako zareagovať. Prostredníctvom videí by sme chceli osloviť všetky cieľové skupiny, rozšíriť myšlienku kampane medzi čo najväčší počet ľudí a motivovať ich, aby sa nebáli požiadať o pomoc, radu a informácie, ak nevedia, ako vo svojom okolí podporiť onkologického pacienta. V takejto situácii sa totiž môže ocitnúť každý z nás.

Videá nájdete na týchto odkazoch:

Youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCAwOsU9K7-qZA5Pz1vnjAqQ

Facebook stránka: https://www.facebook.com/ligaprotirakovine/

Web: https://www.lpr.sk/preventivne-kampane/tyzden-proti-rakovine/

Informačné letáky

V rámci kampane sme v spolupráci so psychológmi, ktorí sú zapojení do projektu „Sieť psychológov“ pripravili  informačné letáky, ktoré si každý záujemca môže stiahnuť na stránke www.lpr.sk. Obsahujú niekoľko rád a odporúčaní, vypracovaných psychológmi, ktoré môžu pomôcť pri komunikácii s človekom, ktorý bojuje s rakovinou.

Bezplatná Onkoporadňa

Počas Týždňa Ligy proti rakovine budú mať záujemcovia možnosť poradiť sa s psychológmi, ktorí budú dostupní na novom bezplatnom telefónnom čísle 0800 11 88 11. Špeciálna telefonická linka bude k dispozícii v termíne od 23. do 27. októbra 2017, v čase od 8:00 do 20:00. V prípade, ak nezastihnete psychológa na linke, otázku mu môžete položiť aj mailom na rozpravajmesa@lpr.sk.

Po skončení Týždňa Ligy proti rakovine bude verejnosti nové bezplatné telefónne číslo 0800 11 88 11 dostupné celoročne. Ak ľudia potrebujú informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli v ich živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia alebo sa chcú informovať ohľadom prevencie, Onkoporadňa bude slúžiť práve na kontakt s odborníkmi na rôzne témy. V čase hodín Onkoporadne, ktorá nahradí doterajšiu Linku pomoci, budú pre verejnosť k dispozícii skúsení lekári, psychológovia, výživoví asistenti a sociálno-právne poradkyne, ktorí ochotne pomôžu a zodpovedajú otázky. Onkoporadňa sa bude riadiť rozpisom služieb odborníkov na aktuálny týždeň, ktorý bude dostupný na stránke www.lpr.sk.

Tretí ročník OnkOlympiády

Súčasťou Týždňa Ligy proti rakovine je tiež športové podujatie pre onkologických pacientov s názvom OnkOlympiáda, ktorej tretí ročník sa uskutoční v Košiciach (25.10. – 27.10.2017). Súťažiť sa bude v Angel aréne v 8 športových disciplínach: bedminton, lukostreľba, stolný futbal/hokej, hod na kôš, švihadlo, hula-hop kruhy, cyklojazda zručnosti a beh na krátke trate. Cieľom podujatia je dať pacientom priestor oddýchnuť si pri pohybových aktivitách, vymeniť si skúsenosti a nadviazať nové kontakty a priateľstvá. Zároveň je toto podujatie dôkazom toho, že rakovina neznamená automaticky koniec života, že onkologickí pacienti aj napriek svojmu ochoreniu dokážu žiť aktívnym životom.