dnes má meniny Sláva Slávka
zajtra Judita
18.12. 2018
Aké by mal mať funkcie telefón pre vaše dieťa?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Mladším deťom stačia mobily s fotoaparátom, kamerou a hrami. S pribúdajúcim vekom však ich nároky vzrastajú, deti od 12 rokov už chcú mať smartfón s internetom.

Ešte dôležitejšie, či má telefón špičkový fotoaparát alebo hry je však to, aby sa vám deti vedeli vždy dovolať. Dobre si preto zvážte nielen typ mobilného telefónu, ktorý deťom kúpite, ale aj aký paušál či kredit mu vyberiete.

Mnoho rodičov na začiatok volí práve karty s kreditom, s ktorými majú pod kontrolou spotrebu dieťaťa. Má to však aj svoje nevýhody – ak zabudnete kartu včas dobiť, dieťa je odkázané len na nespoľahlivé prezváňanie. Aspoň tak to doteraz bolo. Po novom však už existuje aj špeciálny detský profil, s ktorým sa vám dieťa vždy dovolá, dokonca aj keď sa mu minie kredit.Takýto profil nájdete zatiaľ len v ponuke Orangeu na predplatenej karte pod názvom Prima Kids, s ktorým dieťa volá bezplatne na dve telefónne čísla, a to aj bez kreditu. Dieťaťu tak môžete dopriať slobodu pri objavovaní sveta a sebe pocit, že je v bezpečí. Nezabudnite však vždy skontrolovať, či má nabitý telefón.

 

S internetom alebo bez

Nástrahy na dieťa môžu číhať nielen v reálnom svete, ale aj v tom virtuálnom a dôležité je ich pred nimi čo najlepšie ochrániť.

Dnešné deti začínajú s používaním internetu oveľa skôr a intenzívnejšie ako ročníky pred nimi. Podľa prieskumu Orangeu už pätina 6-ročných detí je na internete každý deň. Čím sú staršie, tým trávia na internete viac času. Z prieskumu Orangeu vyplynulo, že 79 % rodičov má obavy, s čím všetkým môže prísť ich dieťa do kontaktu cez mobil a internet.

„Aj keď  dieťaťu internet nezakúpite, v dnešnej dobe pre deti nie je náročné nájsť verejnú WIFI, na ktorú sa pripoja. Zákaz  v tomto prípade nestačí. Prvoradá je komunikácia s dieťaťom o bezpečnosti, naučiť ho vhodným návykom na webe  a spoločné zdieľanie a diskusia,“radí detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková.

Internet je dobrým sluhom a v mnohých smeroch nepochybne neoceniteľným pomocníkom. Slúži deťom ako zdroj informácií, na prehlbovanie kontaktov a spojenie so svetom. Avšak pre deti, ktoré si ešte ani zďaleka neuvedomujú skutočnú moc a nástrahy virtuálneho sveta, môže byť veľmi zlým pánom. Nevinná zábava sa v online svete môže ľahko zmeniť na tragédiu a z najlepšej kamarátky z chatu, ktorej vaše dieťa zveruje všetky tajomstvá, sa môže vykľuť nebezpečná známosť.

Z pohľadu rodiča je preto dôležité vedieť o hrozbách internetu čo najviac a deti o nich vhodným spôsobom poučiť.

 

Deti na internete, ale pod kontrolou

S deťmi treba o nástrahách digitálnej doby nielen pravidelne diskutovať, ale je nevyhnutné aj kontrolovať, čo na internete v skutočnosti robia. Našťastie, dnes existujú služby, ktoré chránia vaše dieťa nielen v online svete, ale aj v tom reálnom.

Vďaka nim môžete získať kompletný prehľad o tom, na čo vaše deti využívajú mobil a internet a tiež aké aplikácie majú v telefóne stiahnuté. Zistíte, aké stránky navštevujú a koľko času na nich trávia. Niektoré dokonca ponúkajú možnosť nastaviť časový limit určený na online hry a surfovanie, obmedziť používanie mobilu počas vyučovania alebo prostredníctvom GPS sledovaťpolohu dieťaťa na ceste zo školy domov. Tieto užitočné funkcie má aj služba ESET® Parental Control, ktorá je neoceniteľnou súčasťou Prima Kids.

 

Ideálny telefón pre vaše dieťa? Taký, s ktorým sa vám dieťa vždy dovolá

Doprajte svojmu dieťaťu slobodu pri objavovaní sveta a sebe pocit, že je v bezpečí. S novinkou Prima Kids od Orangeu sa vám dieťa vždy dovolá, a to aj keď si minie kredit.Vďaka tomu budete mať pod kontrolou nielen spotrebu svojho potomka, ale zároveň aj istotu, že ak aj zabudnete kartu včas dobiť, dieťa nebude odkázané len na nespoľahlivé prezváňanie. S Prima Kids získava bezplatné volania až na dve telefónne čísla, a to aj po prečerpaní kreditu. Neoceniteľnou súčasťou Prima Kids je aj služba ESET® Parental Control, ktorá chráni vaše dieťa v online aj reálnom svete. S jej pomocou zistíte, čo vaše dieťa na mobile robí, aké stránky navštevuje alebo aké aplikácie si sťahuje. Viete tiež nastaviť limit pre hranie hier, ktorý môže byť rôzny počas školských a voľných dní, blokovať nevhodný obsah či určiť polohu dieťaťa vďaka GPS. S Prima Kids tak získavate istotu, že sa s vami dieťa kedykoľvek spojí a tiež prehľad o tom, ako svoj mobil, prípadne internet, využíva alebo dokonca či dobre došlo zo školy domov.

Viac informácií nájdete na www.orange.sk/primakids