dnes má meniny Sláva Slávka
zajtra Judita
18.12. 2018
Kedy je ten správny čas dať deťom prvý mobil
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Uvažujete, že nastal ten správny čas, aby ste svojej ratolesti zadovážili prvý mobil a rozmýšľate, ktorý paušál či kredit je ten najvhodnejší? Máme pre vás riešenie.

S nástupom do školy sa deti stávajú čoraz samostatnejšími, navštevujú rôzne krúžky, mimoškolské aktivity, chodia zo školy samé domov a aj vonku na sídlisku sa už chcú hrať bez dozoru rodičov. Od istého veku jednoducho musíte dopriať deťom istú mieru slobodu pri objavovaní sveta. Zároveň však sami potrebujete pocit bezpečia a istoty, že sa môžete s dieťaťom kedykoľvek spojiť. A v tomto prípade vie veľmi dobre pomôcť mobilný telefón.  

Kedy dať dieťaťu prvý mobil

Túto otázku riešia takmer všetci rodičia. Podľa prieskumu realizovaného pre spoločnosť Orange, mobilný telefón používa až 60 % detí vo veku od 6 – 9 rokov a s pribúdajúcim vekom sa toto percento zvyšuje.

Rodičia na mobiloch oceňujú najmä to, že cez ne môžu svoje deti kontrolovať a kedykoľvek kontaktovať. Preto zvyčajne zaobstarajú svojim ratolestiam prvý mobil v prvých rokoch návštevy školy. Je to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti – deti začínajú chodiť samé domov, navštevujú krúžky a venujú sa rôznym mimoškolským aktivitám.

„Fyzický vek v tomto prípade nezohráva kľúčovú úlohu. Dôležitá je osobnosť dieťaťa a psychická zrelosť. V neposlednom rade, dieťa by malo mať svoj vlastný mobil z určitého dôvodu. Väčšina rodičov dá dieťaťu mobilný telefón preto, aby sa mohli kedykoľvek dozvedieť, ako sa má a kde sa nachádza. Pokiaľ sa chce hrať obľúbenú hru, nie je to dôvod, aby malo vlastný mobil,“  vysvetľuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Častokrát prvotný impulz pre kúpu telefónu prichádza práve od dieťaťa. Stačí, ak vidí v škole či v škôlke u svojho kamaráta, že on už mobil má, už ho chce celá trieda a neraz ten najnovší model.

„Sociálny tlak rovesníkov na dieťa hrá v tomto prípade nepochybne významnú úlohu. Ideálne je, ak dospejete k dohode s ostatnými rodičmi v triede, ktorú vaše dieťa navštevuje. Napríklad, že deťom všetci dovolíme mobilné telefóny v tretej triede,“  pokračuje Tóthová Šimčáková.

Vo všeobecnosti však platí, že deti by mali dostať mobil vtedy, keď si dokážu uvedomiť jeho hodnotu a vedia sa k nemu správať zodpovedne. „Dieťa nemôže vlastniť mobil pred tým, ako nepozná hranice vhodnosti, napríklad čo môžem fotografovať, komu dať svoje telefónne číslo.  Pokiaľ dieťa nevie čítať, nesmie nikam klikať, bez toho, aby si u rodiča overil, čo robí a tak nemôže zaobchádzať so zariadeniami mimo dosahu rodiča,“ dodávapsychologička.