dnes má meniny Slavomír
zajtra Vojtech
22.4. 2019
Zdravá výživa nie je pre žiakov základných škôl žiadnou neznámou
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Sladené nápoje, neprimerané množstvo sladkostí a fastfood. Tento zvyšujúci sa trend v stravovaní sa už žiaľ prejavuje aj u nás. Nesprávna výživa a nedostatok pohybu môžu pritom poriadne zatočiť so zdravím. Uvedomuje si to aj takmer 9 000 žiakov zo stovky základných škôl, ktorí sa zapojili do prebiehajúceho projektu zdravej výživy „Viem, čo zjem“.  Projekt je súčasťou globálneho programu „Nestlé pre zdravie detí“ a na Slovensku sa realizuje prvý rok.

Najmä u detí predstavuje nutrične vyvážená strava významnú kapitolu nielen v detstve a počas dospievania, ale zároveň je základom ich stravovania aj v dospelosti. Cieľom projektu „Viem, čo zjem“ je preto zábavnou formou oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša. Školenia kombinované s množstvom zábavných aktivít a súťažami im v rámci projektu približujú zásady zdravého stravovania, ktoré budú pre nich prospešné teraz aj v budúcnosti.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že práve najmenší školáci nemajú dostatok vedomostí o tom, čo v skutočnosti znamená zdravo sa stravovať a aký dopad môžu mať na zdravie nesprávne stravovacie návyky. Žiaci však už počas realizácie lekcie zameranej na prevenciu nesprávneho stravovania pozitívne prekvapili. V téme sa dobre orientovali, problematiku si vedeli spojiť so zdravotnými problémami, ktoré spozorovali vo svojom okolí. Téma zdravej výživy ich veľmi zaujímala a zanietene o nej diskutovali. „Nesmierne si ceníme záujem podporovať osvetu zdravej výživy zo strany škôl, ako aj záujem o samotný projekt. Počet 8 955 prihlásených žiakov hneď v prvom roku realizácie projektu na Slovensku nás úprimne veľmi teší. Školy sa tiež aktívne zapájajú do súťaží, v rámci ktorých sme mali možnosť pozorovať zanietenosť pedagógov pracovať so žiakmi nad rámec učebných osnov,“ poznamenal Róbert Kičina, manažér pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko.

Školy prihlásené do projektu aktuálne absolvujú už druhé kolo školení, ktoré realizujú vo vlastnej réžii. Po prvej úvodnej lekcii si tak žiaci rozšíria svoje vedomosti o ďalšie oblasti zdravej výživy. Na výber majú lekcie z hygieny potravín, propagácie ovocia a zeleniny, či problematiky vyváženej stravy.

Projekt „Viem, čo zjem“ sa realizuje s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR. Viac informácií o projekte je dostupných na webovej stránke www.viemcozjem.sk