dnes má meniny Ferdinant
zajtra Petronela Petrana
30.5. 2020
Už 13 rokov prinášajú smiech do nemocníc!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Keď MUDr. Daniela Sejnová pozvala zdravotného klauna Garyho Edwardsa na Slovensko, aby spolu s ňou založil o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors, netušil ani jeden z nich, akou významnou súčasťou detských oddelení sa zdravotní klauni z Červeného Nosa stanú a aké rozmery dosiahne projekt, ktorý v roku 2004 naštartovali spolu so 4 klaunmi v Detskej fakultnej nemocnici na Bratislavských Kramároch. V piatok 7.4.2017, práve v Svetový deň zdravia, oslavuje občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors svoje 13. narodeniny.

Stále väčší a profesionálnejší tím

Zakladateľ združenia rozbiehal návštevy v nemocnici v spolupráci so 4 klaunmi. V súčasnosti má organizácia 58 profesionálnych zdravotných klaunov, ktorí prešli náročným niekoľkoúrovňovým výberovým procesom, pričom sa zohľadňovali nielen ich umelecké, ale aj osobnostné predpoklady. Sú pravidelne školení nielen v oblasti klaunských či hudobných zručností, ale aj v oblasti rôznych detských a seniorských diagnóz. Neustále vzdelávanie je zárukou rastúcej profesionality a kvality nášho klaunského tímu.

Až 200 návštev mesačne

Naši zdravotní klauni zrealizovali za 13 rokov viac ako 14 tisíc návštev. Ich poslaním je prinášať humor a smiech do nemocníc a zariadení, kde klaunská návšteva môže prospieť zdraviu. Ako hovorí aj spoluzakladateľka združenia MUDr. Daniela Sejnová:

„Je dokázané, že dobrá nálada a psychická pohoda podporujú imunitný systém, čo je dôležité zvlášť pre hospitalizované deti.“

V súčasnosti zrealizujú zdravotní klauni približne 200 takých návštev mesačne.

Pozrite si profily Vašich obľúbených zdravotných klaunov! :)

Programy pre deti aj dospelých

Hoci prvým a hlavným programom nášho združenia boli pravidelné návštevy na detských oddeleniach nemocníc, postupne sme rozbehli špeciálne programy zamerané nielen na deti, ale aj dospelých pacientov a seniorov na geriatrických oddeleniach nemocníc či DSS. Okrem toho navštevujeme aj rodiny s detskými pacientmi v paliatívnej domácej starostlivosti, ale napríklad aj špeciálne školy s ťažko a kombinovane postihnutými žiakmi. Niekoľkí naši klauni vedú tiež odborný seminár o využití humoru v starostlivosti o pacienta určení hlavne pre zdravotnícky personál.

Programy združenia

Zdravotní klauni pôsobia na celom Slovensku
Prvé roky navštevovali zdravotní klauni iba oddelenia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch. V súčasnosti navštevuje 58 zdravotných klaunov detské oddelenia všetkých nemocníc na Slovensku.