dnes má meniny Gertrúda
zajtra Bernard
19.5. 2022
Nebezpečné výrobky - Bábika "FASHION GIRL" NO: 825 A B C D
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa, najmä deti, výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovnú hračku:
 
Bábika „FASHION GIRL“ NO: 825 A B C D
 
Pôvod: MADE IN CHINA (na prilepenom štítku).
 
Popis:
Plastové bábiky s blond vlasmi v spoločenských šatách. Výrobok sa predáva zabalený v plastovej krabici s priehľadnou prednou časťou. Na prednej strane obalu je uvedený názov FASHION GIRL. Na spodnej strane krabice je uvedené Item NO: 825 A B C D. Na prilepenom papierovom štítku, ktorý sa nachádza na spodnej strane krabice, je uvedený EAN: 6991208499977 a číslo výrobku: STG849997 a označenie CE.
 
Druh nebezpečnosti:
chemické riziko – poškodenie zdravia.
 
Príčiny nebezpečnosti:
V plastovom materiáli, z ktorého sú zhotovené hlavy bábik, bol zistený nadlimitný obsah ftalátov.
 
Opatrenia na ochranu trhu:
V čase šetrenia sa predmetný nebezpečný výrobok už nenachádzal v ponuke pre spotrebiteľa, ale 9 ks sa nachádzalo v skladových zásobách kontrolovaného subjektu. Predávajúcemu boli uložené záväzné pokyny: ponúkať a predávať len bezpečné výrobky, informovať spotrebiteľov o nebezpečnom výrobku a o možnosti jeho vrátenia späť. Prípad je ďalej v šetrení až k hospodárskemu subjektu, ktorý je zodpovedný za uvedenie nebezpečného výrobku na trh SR.
 
Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.