dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Bylinky ako základ domácej lekárničky
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Lekárnička je neoddeliteľnou súčasťou domácnosti. Práve doma a v blízkom okolí dochádza k mnohým úrazom a nehodám. Viete, čo by v domácej lekárničke nemalo chýbať a ako ju možno obohatiť pokladmi z prírody?        

Každá lekárnička by mala obsahovať lieky, ktoré užijeme ako prvú pomoc pri teplote, hnačke, zápche, kašli či nádche, ďalej prípravky na drobné poranenia, ako sú odreniny, rezné rany alebo obarenia. „Chýbať by nemal ani roztok na dezinfekciu kože, liek proti prekysleniu žalúdka, liek proti hnačke, na zníženie teploty, proti zápche či bolesti, lieky na vypláchnutie očí, elastické ovínadlo, liek proti alergii, ušné a nosné kvapky,“ hovorí praktická lekárka MUDr. Janka Tóthová.

Návrat k prírode

V posledných niekoľkých rokoch sme zvyknutí prvé príznaky choroby zaháňať množstvom liekov, ktoré si môžeme voľne kúpiť bez predpisu. V prípade prechladnutia či rôznych „zimných“ ochorení, sú však veľmi účinné aj prírodné bylinky. Aké bylinky by vám teda v lekárničke rozhodne nemali chýbať?

Mäta – okrem skvelej chuti a vône má vynikajúci vplyv na tráviaci trakt – uvoľňuje kŕče a pôsobí proti nadúvaniu. Pozitívne ovplyvňuje aj nauzeu (nutkanie na zvracanie) a posilňuje trávenie. Mentol obsiahnutý v mäte pôsobí výrazne antisepticky. Lokálne má chladivý efekt, takže sa často napríklad pridáva do mastí na kožné ochorenia.

Harmanček – má vo všeobecnosti výrazný protizápalový účinok na sliznice, upokojujúci vplyv na sliznicu žalúdka a čreva, tlmí tiež rast baktérií. Pozitívne pôsobí aj pri zápaloch spojiviek alebo zápaloch v ústnej dutine.

Brusnica – brusnica obyčajná alebo Rhodococcus, obsahuje pomerne veľké množstvo magnézia, vitamínu C a kyseliny šťavelovej. Je veľmi cenená pre močopudné účinky. Pôsobí tiež dezinfekčne na močové cesty.

Lipový kvet – má potopudný účinok. "Používa sa teda pri prechladnutí a zvýšenej teplote. Známy je aj jeho sedatívny účinok (podporuje spánok). Zvyšuje prietok krvi obličkami, a tým podporuje vylučovanie moču. Je tiež známy jeho spazmolytický účinok, teda tlmenie kŕčov a bolesti,“ upresňuje Tóthová.

Zázvor – významná čínska bylina, ktorá sa používa v Európe viac ako 2000 rokov, a to ako v liečení chorôb, tak pri varení. Má zahrievajúci efekt, posilňuje imunitu, a teda obranyschopnosť organizmu. Používa sa pri nádche a prechladnutí, povzbudzuje obehový systém. Zlepšuje aj trávenie a obmedzuje plynatosť.

Fenikel – fenikel obyčajný alebo Foeniculum vulgare – používa sa plod – pôsobí proti plynatosti. „Povzbudzuje črevnú peristaltiku (pohyb čriev) či uľahčuje vykašliavanie. Napomáha tvorbe materského mlieka. Súčasne pôsobí antibakteriálne," vysvetľuje odborníčka.

Šalvia – šalvia lekárska, Salvia officinalis či ľudovo "Babské ucho" – používa sa ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hltanu. Latinský názov Salvia je odvodený od salvus, to znamená zdravý. Rastlina obsahuje okrem iného gáfor, látky s antibiotickým a estrogénnym účinkom.

Tip: Všetky tieto bylinky nájdeme aj v lahodných funkčných čajoch PICKWICK Herbalis. V každom vrecúšku je ukrytá osvedčená kombinácia byliniek a čaj v sebe spája skutočnú kvalitu od skutočných odborníkov, navyše výborne chutia. Viac na www.pickwick.sk.

 

 

PR