dnes má meniny Radúz
zajtra Hilda
10.12. 2018
Pozor a blchy! Sú malé, ale veľmi nebezpečné aj pre deti
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ak máte domáceho miláčik, s ktorým vaše dieťa trávi množstvo času, zbystrite pozornosť. Toto obdobie je ideálne pre blchy, ale aj iné parazity, ako napríklad kliešte. Dávajte pozor, aby ste si nezablšili dieťa či celú domácnosť. Jedna nájdená blcha na psovi môže predstavovať hotovú pohromu.

Parazity útočia celoročne

Ak ste si mysleli, že kliešte a blchy sú aktívne len na jar, mýlite sa. Ideálnym obdobím pre blchy je koniec leta, začiatok jesene. Kliešte sú tiež aktívne na jeseň. Globálne  klimatické zmeny zapríčinili, že ich výskyt sa nachádza nielen v lokalitách, kde neboli po minulé roky zaznamenané, ale že sa mení aj ich aktivita. MVDr. Milan Švihran nie raz našiel o v zimnom období v kožuchu psa kliešťa: „Posledné roky sa kliešte vyskytujú aj v zimných mesiacoch. Posledného kliešťa sme vyťahovali na Vianoce  a prvého už 2. januára.“

Môžu napadnúť aj človeka

„Mnoho diskusií vedie k tomu, že blchy zvierat môžu napadnúť i človeka. Pri silnom napadnutí psa sa môže stať, že preskočia i na človeka,“tvrdí veterinár MVDr. Milan Švihran a pokračuje, „rovnako aj kliešť vie preliezť na človeka, pre ktorého sú prenášačmi nebezpečných ochorení ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré môžu mať pre zdravie človeka závažné následky.“ Pre psov predstavujú nebezpečenstvo a to ochoreniami psej babziózy, lymskej boreliózy a ehrlichiózy, ktoré spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov či dokonca aj smrť.

Blcha dokáže pohrýzť až 400-krát!

Blcha je pre psa veľmi nepríjemný spoločník. Za deň ho dokáže pohrýzť až 400-krát a nasať 15-krát viac krvi ako je jej telesná hmotnosť. Blchy viditeľné na psovi tvoria len 5% populácie. Až 95% pri tom tvoria vývojové štádiá, teda vajíčka, larvy a kukly, ktorými môže doslova zamoriť vašu domácnosť - koberce, sedačky, deky alebo koterec vášho psa. Okrem toho, že je pes nekľudný a neustále sa škrabe, môže byť blcha prenášačom rôznych závažných ochorení od kožných problémov až po alergiu na blšie uhryznutie. Navyše sú hlavným prenášačom vajíčok pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica psia dostane vtedy, keď takúto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Nie je teda problém, aby takto nakazená blcha pri hraní sa so psom skočila aj do úst dieťaťa.

Podceňovať ochranu sa nevypláca

Ak netúžite mať dom plný parazitov, poprípade volať deratizérov, dbajte na ochranu domácich miláčikov celoročne, nielen na jar. Dôležitá je pravidelná vakcinácia a odčervovanie, ale i správne zvolená ochrana pred kliešťami a blchami. Najnovším trendom je ochutená žuvacia tableta, ktorá účinkuje 12 týždňov a chráni psa voči blchám a kliešťom. Unikátna molekula blchy zabíja a zamedzuje im naklásť ďalšie vajíčka, čím prerušíte jej životný cyklus. Tableta hubí parazity už 2 hodiny po podaní, pričom kliešte miznú z povrchu tela psa do 12 hodín a blchy do 8 hodín. Je vhodná pre psíkov od hmotnosti 2 kg. MVDr. Milan Švihran tvrdí: „Tableta je veľmi dobre prijímaná – je ochutená a pes ju vníma ako maškrtu. Prepsíka a aj človeka je zdravotne nezávadná – v tele nie je metabolizovaná  a nezaťažuje obličky a pečeň. Nedochádza k jej kumulácií a z tela je kompletne vylučovaná. Nepôsobí na povrchu srsti, ale pod povrchom.“Nezabúdajte však ani na mačky. Aj tie môžu byť napadnuté parazitmi. Najnovšie je ochrana na princípe takýchto molekúl k dispozícii aj pre ňu, a to v podobe pipety. Vyberajte však vždy z prípravkov, ktoré sú určené len pre mačky, inak im môžete vážne uskodiť.