dnes má meniny Judita
zajtra Dagmara
19.12. 2018
Poznáte Kúzelné čítanie?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Kúzelné čítanie je jedna z najobľúbenejších hračiek detí v predškolskom a školskom veku. V roku 2014 získalo ocenenie Hračka roka v Českej republike. Na slovenský trh bolo uvedené na konci roka 2015. Od tejto doby pribúdajú každoročne nové knihy plné informácií a zábavy. Deti nepotrebujú len vyplniť voľný čas, naopak potrebujú hravou formou zabaviť každú bunku ich tela, pričom informácie, ktoré sa k deťom dostanú, im zostanú navždy.

Čo je Kúzelné čítanie?

Kúzelné čítanie je medzičlánok modernej doby. Tabletom a telefónom v detských rukách sa už nikto nediví. Je to súčasť životného tempa. Ale nebola by to škoda, zabudnúť na krásu a vôňu otvorenej knihy? Chvíle strávené čítaním s rodičmi či starými rodičmi zostanú v pamäti navždy. Kniha umožňuje každému snívať a pritom rozširuje slovnú zásobu a vedomosti. Bez kníh by bol život iba čiernobiely.

Kúzelné čítanie pracuje s obyčajnou papierovou knihou, ktorá má elektronické vychytávky, ktoré budú baviť deti všetkých vekových kategórií. Je to moderné poňatie knihy.

Deti si navyše nájdu svoj obľúbený žáner. Škôlkari majú svojho favorita Svet zvierat. Práve vďaka nemu a 900 zvukom a textom, ktoré kniha obsahuje, každé dieťa zistí, ako sa jednotlivé zvieratá volajú, kde žijú a čím sú zaujímavé. Často aj dospelí naťahujú uši, aby započuli novú informáciu, ktorá ich obohatí a pobaví. Spoločne tak môžu tráviť jesenné sychravé večery napríklad v džungli s papagájmi, opicami a leopardom. V prípade detí, ktoré chodia do školy, jednoznačne vedie Atlas sveta a Hravá angličtina. Vďaka týmto knihám sa môžu dozvedieť množstvo zaujímavých informácií zo zemepisu a naučiť sa správne vyslovovať anglické slovíčka. Učenie ide hravo a s úsmevom.

Čo Kúzelné čítanie všetko vie?

Kúzelné čítanie sa skladá z elektronickej ceruzky a ľubovoľných kníh, ktoré si môžete vybrať zo širokej ponuky. Ceruzka slúži ako čítačka špeciálnych symbolov, ktoré sú umiestnené na stránkach kníh. Po priložení k jednotlivým obrázkom je dieťaťu vysvetlené o čo ide, či je to zviera alebo mesto. Navyše sú vždy na každej stránke umiestnené vedomostné kvízy. Užívateľ si teda vyskúša, či si správne zapamätal hovorené informácie. Pokiaľ si raz kúpite ceruzku Kúzelného čítania, môžete stále dokupovať knihy rôznych žánrov a typov  - či už ide o knihy alebo hry.

Pre koho je Kúzelné čítanie vhodné?

Vďaka širokej škále kníh je Kúzelné čítanie vhodné pre najmenších, predškolákov a školákov.

Pre najmenších: O perníkovej chalúpke

Pre predškolákov: Hra do auta, Hravé učenie

Pre školákov: Hravá angličtina, Atlas sveta

Pre malých i veľkých: Svet zvierat

Novinky, na ktoré sa môžeme tešiť?

Anglický obrázkový slovník

S knihou sa deti naučia základné anglické slovíčka a jednoduché vety. Kniha obsahuje až 11 kapitol, a vyše 1000 anglických slovíčok či obrázkov doplnených o slovenský preklad. Znalosti si opäť môžu precvičiť v zábavných kvízoch. Rovnako ako kniha Hravá angličtina aj kniha Anglický obrázkový slovník je nahovorená rodenými hovorcami, ale obsahuje aj kompletný slovenský preklad.

Slovensko

Deti sa zábavnou formou dozvedia informácie o mestách, krajoch, pohoriach, vodstve, priemysle a zoznámia sa s pamiatkami či osobnosťami. Pomocou kvízov, rozdelených do 3 kategórií podľa náročnosti, si získané znalosti precvičia. Krásne ilustrovaná kniha plná zaujímavých informácií.

 

Čo by vás mohlo zaujímať…

Ako dlho vydrží batéria?

Pri nepretržitom používaní až 8 hodín. Výhodou ceruzka má vstavanú batériu, ktorú môžete nabíjať zo siete alebo cez počítač priloženou nabíjačkou.

Má Kúzelné čítanie nejaké doplnkové funkcie?

Elektronická ceruzka má ďalšie doplnkové funkcie. Vďaka vstavanej pamäti sa môže používať ako MP3 alebo USB kľúč.

 

Čo hovoria na Kúzelné čítanie odborníci, ktorí majú najbližšie k deťom?

Materská škola Gagarinova
Mgr. Stanislav Zelený, riaditeľ

www.msgagarinova.cz

1) Pomôžu edukatívne hry k lepším výsledkom v škole?

Predpokladám, že áno. Jedným z edukatívnych zámerov predškolskej výchovy je naučiť dieťa pracovať s knihou a vytvoriť si k nej pozitívny aktívny vzťah. V materskej škôlke dieťa ešte nevie čítať a knihy Albi umožňujú dieťaťu v materskej škôlke v knihe nielen listovať, prezerať si obrázky, ale vlastne samostatne „čítať“ s pomocou kúzelnej ceruzky. Dieťaťu knihy napomáhajú vytvárať si vzťah ku knihe bez toho, aby vedelo čítať. Knihy Albi prebudia záujem o knihu a vtiahnu dieťa do aktívneho čítania s pomocou kúzelnej ceruzky. Prebúdzajú v dieťati radosť zo samostatného objavovania tajomstiev prírody a okolitého sveta. Umožňuje dieťaťu, aby sa mi kniha stala plnohodnotným samostatným spoločníkom bez prítomnosti dospelého. Kúzelná ceruzka umožňuje dieťaťu zažiť radosť zo „samostatného čítania“.

2) Je používanie Kúzelného čítania na vašich hodinách v materskej škôlke prínosné, prečo?

V našej materskej škôlke najviac používame knihy Svet zvierat a Hravé učenie, ktoré medzi deťmi jednoznačne vedú. Ako učiteľ oceňujem zručné využitie modernej digitálnej technológie, vkusne zapasované do podoby klasickej knihy. Deťom môžem ponúknuť klasickú knihu, ktorá s využitím digitálnej technológie umožní deťom samostatne „čítať“ bez toho, aby som ich musel zaťažovať  obrazovkami tabletu alebo interaktívnej tabule. Kúzelné čítanie považujem za skvelý nápad ako deťom priblížiť knihu.

3) Ako reagujú žiaci na Kúzelné čítanie?

Jednoznačne pozitívne. Knihu si samostatne berú z triednej knižnice a jediným obmedzením pri samostatnom čítaní kúzelnou ceruzkou je vybitie batérie, čo našťastie trvá pomerne dlho. Radosť zo samostatne objavených zvukov zvierat alebo informácií o nich sú často sprevádzané radostnými výkrikmi a nadšením, s ktorým to oznamujú ostatným deťom v triede. V poslednej dobe žnú veľký úspech pesničky a komentár futbalového zápasu, ktorý znie z jedného okna v knižke.
 

Ester Stará

Špeciálny pedagóg, logopéd a občas píše knihy pre deti. Pochádza z Prahy. Spolupracovala na jednej z kníh Kúzelného čítania.

Venuje sa deťom po stránke komunikačných schopností. Rozvíja ich reč, ako po stránke zvukovej, tak po stránke obsahovej. Starostlivosť poskytuje najmä v logopedickej oblasti a deťom pomáha so zlepšením výslovnosti a artikuláciou, s vyjadrovacími schopnosťami a s rozvíjaním slovnej zásoby.

http://esterstara.webnode.cz

1) Dôvod prečo odporúčate Kúzelné čítanie?

Kúzelné čítanie ponúka deťom vďaka elektronickej ceruzke novú zábavnú aktivitu. Postupným prenikaním do systému knihy objavuje ďalšie a ďalšie informácie, čo zabezpečuje, že sa ku knihe chce opakovane vrátiť. Technológia navyše umožňuje reprodukovať zvuky, tóny, pesničky, a tak dieťa dostáva celý zábavný balíček. Špeciálne ikonky je možné vyhradiť pre informácie pre rodičov a poskytnúť im tak didaktický návod, ako s knihou s tejto edície pracovať.

2) Aký je Váš názor na nahovorenie knihy mamou alebo babičkou? Pomôže to lepšie rozšíriť slovnú zásobu?

Myslím si, že pokiaľ knihu nahovorí mama či babička, získa kniha ďalší emocionálny rozmer. Malého čitateľa poteší a naláka známy hlas, niektorí budú chcieť mamu alebo babku napodobniť a dospelý bude sledovať, ako dieťa na knihu reaguje.

3) Môže Kúzelné čítanie zlepšiť logopedickú stránku dieťaťa v predškolskom veku?

Dúfam, že sa kniha s ceruzkou stane zábavnou preventívnou pomôckou – bude napomáhať rozvíjať slovnú zásobu, vyjadrovanie, sluchové rozlišovanie. A pod odborným vedením ju bude možné využiť aj k náprave výslovnosti príslušných hlások detí s poruchou reči. Kúzelné čítanie nie je len hračka, je to spôsob, ako dieťaťu  zlepšiť štart do úspešného života.

PR