dnes má meniny Bibiána
zajtra Oldrich
2.12. 2020
Mamička, premýšľate, ako začať po materskej?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Naštartujte SVOJ podnikateľský nápad!

VÚB banka už ôsmy rok pomáha začínajúcim podnikateľkám rozvíjať svoj biznis. V porote tohtoročnej VÚB Biznis akadémie pre podnikavé ženy nájdete aj známeho podnikateľa Jána Luntera s úspešnou firmou Alfa Bio, Janicu Lacovú z Jem Iné, či čestného hosťa Nicole Sinet, zakladateľku francúzskej kozmetiky Altheagrey. Pod vedením Eleny Kohútikovej sa spoločne s ostatnými lektormi podelia o svoje skúsenosti s dvadsiatkou uchádzačiek, ktoré sa môžu prihlásiť na www.podnikavezeny.sk do 28. októbra 2016. 

„Biznis akadémiu pre podnikavé ženy organizujeme už osem rokov, máme za sebou množstvo úspešných príbehov absolventiek,“ hovorí ambasádorka projektu, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB Elena Kohútiková a  vymenúva špecifiká, s ktorými sa ženy potýkajú pri podnikaní: „Ženy vnímajú podnikanie inak ako muži. Viac preferujú istotu, menej intenzívne vnímajú vlastné schopnosti i naskytujúce sa príležitosti. Na rozdiel od mužov – podnikateľov - majú aj väčší strach zo zlyhania.“ Aj preto sú na Slovensku podnikateľky v menšine, tvoria asi 33 % zo všetkých podnikateľských subjektov. Kým medzi mužmi strach priznáva 39,9 %, medzi ženami je to až 56 %. Z toho vyplýva aj fakt, že celkový podnikateľský potenciál je u žien polovičný (5,9%) oproti mužom (10%). Práve preto v začiatkoch často potrebujú správnu motiváciu, dodanie sebadôvery a rady v oblastiach, kde sú menej zdatné. „Vo väčšine prípadov potrebujú hlavne daňové a legislatívne poradenstvo, prehľad v účtovníctve a tiež pomoc so spracovaním podnikateľského plánu,“ vymenúva E. Kohútiková. Zároveň ale zdôrazňuje, že ženy sa musia naučiť pracovať aj so svojimi silnými stránkami.

Podľa Kohútikovej sú ženy väčšie inovátorky ako muži, orientujú sa viac na spotrebiteľské služby a svojich zákazníkov vo väčšej miere získavajú v kruhu rodiny a priateľov. Ženy tiež potrebujú menej peňazí na začiatok podnikania ako muži, približne polovica z nich vystačí s investíciou do 10 tisíc eur, 16 % potrebuje kapitál menší ako 1000 eur. „Osem rokov skúseností so vzdelávaním žien nám ukázalo, že ženy nepotrebujú kvóty, majú dosť vlastných nápadov. Potrebujú len správny mix informácií a vedomostí, aby ich mohli zrealizovať,“ vysvetľuje Elena Kohútiková. Program VÚB Biznis akadémie je zostavený na mieru ženám, ktoré sú v začiatkoch svojho podnikania.

Tento rok prichádza VÚB Biznis akadémia pre podnikavé ženy s vylepšeným konceptom. Pozostáva z 5 modulov a prvým z nich je trojdňový workshop, ktorý sa bude konať 10. – 12. novembra 2016 v Bratislave. Prihlášky do projektu je možné zasielať od 29.9.2016 do 28.10.2016. Novinkou tohto ročníka bude online streaming prednášok z akadémie. „Zároveň chceme, aby sa rady a prednášky z akadémie stali čo najdostupnejšími pre veľký počet podnikateliek cez našu stránku na Facebooku,“ uzatvára Elena Kohútiková.Spomedzi uchádzačiek bude najvýraznejšie projekty vyberať odborná porota. VÚB si tento rok prizvala skutočné mená, ktoré majú s podnikaním a jeho podporou mnoho osobných skúseností. K Elene Kohútikovej do poroty zasadne Ján Lunter, zakladateľ spoločnosti Alfa Bio, ktorá vznikla v roku 1991 na základe myšlienky zlepšenia stravovacích návykov. Rodinná firma Alfa Bio so zdravými potravinami priniesla na Slovensko v tom čase úplne nové myšlienky a dnes je so svojou značkou Lunter úspešná vo všetkých krajinách V4. Janica Lacová, resp. jej spolupracovníčka Anetta Vaculíková (Orosi) je úspešnou absolventkou Biznis akadémie pre podnikavé ženy, verejnosti sú známe ako ambasádorky Jamieho Olivera a zdravého stravovania na Slovensku pod značkou Jem Iné. Porotcovskú štvoricu uzatvára ako čestný hosť Nicole Sinet, zakladateľka francúzskej exkluzívnej "niche" značky Altheagrey, ktorá v 80-tych rokoch vyvinula vlastný rad kozmetických produktov a relaxáciu pozdvihla na umenie. S každou témou sa bude náš čestný hosť meniť podľa zamerania.

TS