dnes má meniny Radúz
zajtra Hilda
10.12. 2018
Po Amerike na Slovensku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

V dňoch 27. – 31. júla bude režisér Jan Foukal cestovať so svojím filmom Amerika (réžia: Jan Foukal, Česká Republika, 2015) po Slovensku. Okrem premietaní zažijú diváci aj diskusie po filmoch a koncert hlavného protagonistu a hudobníka Honzu Foukala.

28.7 Žilina - Klub Kolečko (organizuje OZ Prenos/Kino Bastard)
29.7 Topolčany - Nástupište 1-12
30.7 Piešťany -  Lidožúr (organizuje OZ Zastávka Martin)
31.7 Bratislava - KC Dunaj28.7 Žilina - Klub Kolečko
29.7 Topolčany - Nastupiste 1-12
30.7 Martin - OZ ZASTAVKA
31.7 Bratislava - KC Dunaj28.7 Žilina - Klub Kolečko
29.7 Topolčany - Nastupiste 1-12
30.7 Martin - OZ ZASTAVKA
31.7 Bratislava - KC Dunaj28.7 Žilina - Klub Kolečko
29.7 Topolčany - Nastupiste 1-12
30.7 Martin - OZ ZASTAVKA
31.7 Bratislava - KC Dunaj

Bára je dcérou českých imigrantov v Kanade. Teraz sa však vracia do Čiech, aby spoznala krajinu svojich rodičov. Honza je spevák a gitarista z Prahy, ktorého snom je odísť do New Yorku a stať sa niekým ako je Bob Dylan. Film sleduje ich spoločnú cestu za slobodou plnú snenia, odohrávajúcu sa v prostredí lesa, táboráku a otvoreného neba. Sto rokov po tom, ako sa našli v českých lesoch prvé kempy, sa Bára a Honza rozhodnú sledovať pôvodné miesta starých kemperov. Inscenujú preto vlastný únik do imaginárnej Ameriky, inšpirovaný československou trampovou subkultúrou, prírodným hnutím, ktoré imituje zidealizovaný divoký západ.

Cesta Báry a Honzu sa transformuje do univerzálneho príbehu priateľstva, hudby a snov o slobode. Nasledujúc tradíciu predstierania Ameriky v Československu, prichádzajú na miesta, kde sa cítia slobodní, kde pôvodní Američania prosperujú a bizóny sa túlajú po prérii. 

 

O KineDoku                                                           

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kratívnej dokumentaristiky. V druhom ročníku sa bude premietať 14 celovečerných dokumentov a spoločne 2 krárkometrážne dokumenty zo západnej a strednej Európy na 22 miestach v každej zo zúčastnených krajín: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko, Nórsko a Chorvátsko. Formou zdieľanej skúsenosti, ktorá prekračuje tradičné hranice kina, KineDok oslovuje lokálne kluby, kaviarne, galérie atď. a pozýva vás nielen pozrieť si filmy na veľkom plátne, ale aj stretnúť sa s tvorcami alebo protagonistami filmov v neformálnom prostredí a diskutovať spolu s nimi pri káve alebo drinku. Bez vás, zainteresovaných divákov, by nevznikli dokumenty a bez filmárov by ľudia nemali možnosť zdieľať zložité a komplikované udalosti v živote človeka – podporte spolu s nami túto symbiózu, priamejší prístup k umeniu, podporte našu ideu rozšíriť svet a projekt KineDoku: títo ľudia, tieto otázky, tieto žánre, tieto miesta a tieto krajiny by sa nemali prehliadať!

Na Slovensku realizuje projekt KineDok distribučná spoločnosť Filmtopia. 

Eva Križková