dnes má meniny Ľuboslav Ľuboslava
zajtra Matúš
20.9. 2018
Vila Vlastimila rozšírila kapacitu detských liečební Kúpeľov Luhačovice
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dopyt po detských liečebniach v Kúpeľoch Luhačovice (Lázně Luhačovice), a. s., je predovšetkým v hlavnej sezóne veľký. Aspoň časť previsu po nich pomôže uspokojiť na jar tohto roku zakúpená vila Vlastimila, ktorá privítala prvých detských pacientov 16. júna 2016. K dispozícii je dvanásť lôžok v štyroch dvojlôžkových izbách, jednom štvorlôžkovom apartmáne a nechýba ani spoločenská miestnosť. Súčasťou je príjemná záhrada s altánkom. Služby budú malí pacienti so sprievodom čerpať v detskej liečebni Miramonti. Informoval o tom generálny riaditeľ Kúpeľov Luhačovice, a. s., MUDr. Eduard Bláha.

Vila Vlastimila sa nachádza v mestskej pamiatkovej zóne Luhačovíc, na okraji Pražskej štvrti, v tesnej blízkosti detskej liečebne Vítkov. Bola navrhnutá slovenským architektom Dušanom Jurkovičom v roku 1903.

Kúpele Luhačovice s odvolaním sa na informácie čerpané z publikácie Príbehy domov a víl (Ladislava Horňáková, Blanka Petráková) uvádzajú, že realizácia vily patrí do prvej fázy Jurkovičovej tvorby, keď sa ešte výrazne prejavoval vplyv anglickej moderny v kombinácii s podnetmi z oblasti ľudovej kultúry. Romantickú malú vilku so skromným interiérovým vybavením navrhol architekt Jurkovič pre svojho známeho Františka Pospíšila, vedúceho strojovne, elektrárne a práčovne v luhačovických kúpeľoch. František Pospíšil (1849-1938) pôsobil v službách kúpeľov celých 57 rokov, už od grófskych čias. Pospíšilovci žili vo vile až do roku 1964. Vila následne patrila Ostravsko-Karvinským baniam a v roku 2005 prešla do súkromných rúk.

História Pospíšilovej vily je však spätá najviac s menom Leoša Janáčka, ktorý tu niekoľkokrát býval v čase svojich liečebných pobytov v Luhačoviciach a pracoval na významných dielach. Prvýkrát sa vo Vlastimile ubytoval, keď bola vilka čerstvo postavená, v rokoch 1904 a 1905, potom v rokoch 1914, 1916 a 1917. Väčšinu zo svojich dvadsiatich piatich pobytov v Luhačoviciach strávil Majster Janáček v zariadeniach, ktoré dnes patria akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice. Okrem vily Vlastimily býval aj v Jestřabí, Ružovej vile (dnešná vila Alpská ruža) a Janovom dome (dnešný hotel Jurkovičov dom).

Kúpele Luhačovice, a. s., tento rok vybudovali aj novú balneoprevádzku v objekte detskej liečebne Miramonti. Za to získali od Európskeho zväzu kúpeľov ako vôbec prvá spoločnosť v Českej republike prestížny certifikát za víťazstvo v súťaži ESPA Innovation Awards 2016 za najlepšiu európsku inováciu v oblasti liečebného kúpeľníctva. Stalo sa tak na konci mája vo francúzskych kúpeľoch Vichy. Ocenený bol projekt novej balneoprevádzky, v ktorej sú poskytované uhličité kúpele detským pacientom. Cieľom inovácie bolo privedenie prírodného liečivého zdroja priamo do objektu detskej liečebne Miramonti a vďaka zmene prostredia zabezpečenie väčšej účinnosti týchto kúpeľov. Ďalším výsledkom bolo zaistenie možnosti pitnej kúry minerálnej vody priamo v areáli detských liečební a používanie minerálnej vody pre inhalácie bez nutnosti ju prepravovať v nádobách.

V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia u detí respiračné ochorenia, obezita, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia. Kúpeľná starostlivosť má pre deti nenahraditeľné výhody, napríklad zlepšenie zdravotného stavu, zabránenie zhoršenia choroby u chronických pacientov. Zároveň plní aj sociálnu funkciu, pretože môžu byť potom doma viac s kamarátmi, keď nie sú tak často choré. Práve takáto liečba, s využitím prírodných luhačovických liečivých vôd na čele s Vincentkou, môže zlepšiť zdravotný stav detí. Tie majú nepretržite k dispozícii lekára i sesterské služby, a ak s nimi ide rodič, neboja sa ani nového prostredia. Rodičia sa tiež naučia nové postupy v rámci starostlivosti o choré deti, čo využijú aj po návrate domov. Počet alergikov sa kvôli zhoršujúcemu životnému prostrediu a nezdravej výžive stále zvyšuje a mnoho z týchto chorôb sa prejaví už v útlom veku, napríklad bronchiálna astma či atopický ekzém. Preto je vhodné vziať do kúpeľov aj malé deti, v Kúpeľoch Luhačovice, a. s., liečia deti už od 1,5 roka. V detskej liečebni v Luhačoviciach je k dispozícii 258 lôžok.

Kúpele Luhačovice sú najnavštevovanejšími moravskými kúpeľmi. Nachádzajú sa v lone krásnej prírody a lákajú návštevníkov nielen svojimi liečebnými a wellness pobytmi či svojimi perfektnými službami, ale aj neopakovateľnou architektúrou Dušana Jurkoviča. Kúpele poskytujú kvalitnú komplexnú starostlivosť o pacientov s ochorením dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Luhačovice sú ideálnym miestom pre relaxáciu, ponúkajú wellness víkendy aj relaxačné pobyty pre všetky vekové kategórie.