dnes má meniny Otília
zajtra Lucia
12.12. 2018
Rok Amazonky bol aj rokom knihy
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Keď jej pred tromi rokmi diagnostikovali rakovinu prsníka, myslela si, že už jej zostáva len pár mesiacov života. Eva Bacigalová žila hekticky, mala svoju prácu, záujmy a pocit, že „jej sa to nemôže stať.“ Stalo sa, no nevzdala sa a začala s ochorením, ale aj nepríjemnými pocitmi, ktoré ho sprevádzali, bojovať. Okrem toho aj písaním blogov. Z nich je zložená nová kniha Rok Amazonky, ktorá má pacientom s karcinómom prsníka pomôcť prekonať ťažké chvíle a dodať odvahu a silu v liečbe. Aj onkológ potvrdzuje, že zásadnú úlohu v tom, ako liečba zaberá, zohráva nastavenie samotného pacienta. 

„Bytostne neznášame, ak nám niekto zvonka, akokoľvek úprimne, hovorí, že to bude dobré, alebo ty si silná, ty to zvládneš. Podobné reči niekoho, kto nemá potuchy ako vyzerá liečba rakoviny vyznievajú ako zlá paródia na empatiu. Nerobte to svojim blízkym,“ prihovára sa Eva Bacigalová, autorka novo vydanej knihy Rok Amazonky, svojim čitateľom hneď na prvých stránkach. Pôvodne vyštudovaná astrofyzička, neskôr úspešná moderátorka v rádiu a teraz aj známa spisovateľka, predstavuje verejnosti svoju knihu, ktorá je súborom myšlienok a skúseností, získaných počas liečby rakoviny prsníka.

Autorka na viac ako sto stránkach popisuje svoje prežívanie od prvého kontaktu so šokujúcou diagnózou. Spomína na čas, kedy jej onkológ odporučil operáciu prsníka, spomína aj na to ako znela jej nevšedná objednávka u kaderníčky krátko po prvej chemoterapii: „Oholiť hlavu prosím.“  Čitateľ si tiež môže prečítať, ako je komunikácia o rakovine pre ľudí tabu do chvíle, kým nepostihne ich, alebo ich blízkych. S akousi ľahkosťou, pokorou a vnútorným zmierením autorka popisuje svoje najintímnejšie pocity, ktoré ju sprevádzali chorobou a liečbou a necháva tak čitateľa nahliadnuť do najhlbších zákutí svojej duše. V príbehoch zhmotňuje chorobu často sprevádzajúce pocity ako hnev, strach, šok, zmierenie, radosť z drobností a úľavu po dobrej dávke očistného plaču. Nenásilným spôsobom tak legitimizuje akékoľvek reakcie čitateľa, ktorý možno práve prežíva podobne ťažké obdobie po oznámení onkologickej diagnózy.

„Sme veľmi radi, že sa Eve Bacigalovej, jednej z nás Amazoniek, podarilo zhrnúť svoje postrehy a o to viac, že naše združenie mohlo stáť pri zrode tejto knihy. Rovnako sme veľmi vďační spoločnosti Novartis Slovensko, ktorá podporila ako knihu tak aj naše fungovanie,“hovorí Mirina Hochelová, predsedníčka pacientskeho združenia OZ Amazonky, ktoré združuje ženy s karcinómom prsníka. Občianske združenie vzniklo v roku 2013 a za obdobie svojej činnosti má za sebou niekoľko osvetových a poradenských stretnutí, ktoré pacientkam pomáhajú vyrovnať sa s ochorením a zdieľať svoje obavy či radosti. Združenie vzniklo vďaka firme Novartis, ktorej poslaním je prinášať na trh inovatívne, vysoko kvalitné výrobky a lieky, ktoré zlepšujú, udržujú, alebo navracajú zdravie aj onkologicky chorým pacientom. Vydanie knihy okrem občianskeho združenia a spoločnosti Novartis podporili tiež Avon, Liga proti rakovine a agentúra Snowball Communication.

Vznik knihy oceňuje aj lekárka – onkologička MUDr. Zuzana Syčová - Mila, s dlhoročnými skúsenosťami v liečbe pacientov s karcinómom prsníka. „Prax ukazuje, že motivácia pacienta v liečbe je jednou zo zásadných podmienok úspechu. Rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením u žien. Ročne evidujeme až 2000 novodiagnostikovaných pacientov,“.  Základnou terapiou je, napriek stúpajúcemu významu chemoterapie a,rádioterapie, cielenej liečby, chirurgická liečba. Podľa Zuzany Syčovej--Milej sa lekári občas stretávajú s problémom nedodržiavania odporúčaní pri užívaní medikamentóznej liečby a svojvoľnou  úpravou dávkovania zo strany pacienta.  . „Z ľudského pohľadu samozrejme obavy aj nedôveru pacienta voči liečbe rozumiem. Nezriedka vidí a pociťuje následky.Niekedy sa stane, že pacientovi odporučíme liečbu, ale on ju odmietne a liek si z lekárne nevyzdvihne,“ popisuje skúsenosti onkologička. „Rastie tiež vplyv alternatívnych metód liečby. Rozumiem potrebe pátrať po alternatíve a vždy svojim pacientom poviem – v poriadku. Ak naozaj táto cesta zaberie, príďte a oznámte mi to, aby som to mohol odporučiť aj iným. Ešte sa mi však taký „návrat“ nestal. Naopak, vracajú sa mi pacienti, ktorí po alternatívnej liečbe a neliečení tradičnými lekárskymi metódami, prichádzajú v pokročilom štádiu choroby.“

Okrem liečby nádoru je veľmi dôležitá aj podpora psychického stavu pacienta. Nemal by upustiť od svojich záľub,  aleviesť maximálne možný plnohodnotný život a hľadať cestu, ako sa nestať obeťou choroby, naopak, ako ju aktívne prekonávať, pokojneaj s plačom. Nie je to vždy jednoduché, vtedy sa netreba hanbiť zdieľať svoje zážitky s okolím. Pomocnú ruku od dnešného dňa snáď budú vedieť podať aj slová Amazonky Evy Bacigalovej. Chcem písať o všetkom, čím sme prešli, pretože som presvedčená, že by to mohlo pomôcť ľuďom, ktorí majú sklony k zúfalstvu. Ak si totiž poradíte s pocitom zúfalstva a strachu, s rovnakou intenzitou budete opäť prežívať radosť. A to určite stojí za to,“odkazuje autorka.