dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Mamičky, na únik moču existuje pomoc!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Tehotenstvo a pôrod majú byť najkrajším obdobím v živote každej ženy. Potrápiť vás však môže nechcený a nekontrolovaný únik moču. Niekedy sa po pôrode upraví spontánne, inokedy si vyžaduje pomoc odborníka. V tehotenstve ním trpí viac ako polovica žien a po pôrode takmer tretina. Ako sa dá s problémom bojovať?

 

Máte za sebou šestonedelie a únik moču sa s vami stále kamaráti? Ak trpíte týmto problémom, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Rozhodne v tom nie ste sama. Únikom moču trpí v tehotenstve až 60% žien a po pôrode potrápi okolo 30% mamičiek.

Počas tehotenstva trpia ženy prevažne stresovou inkontinenciou, ktorá prevláda najviac v poslednom trimestri. Ide o súhru fyziologických zmien, ktoré nastávajú v tehotenstve a počas pôrodu. Pravdepodobnosť, že sa u vás toto ochorenie vyskytne, vzrastá s vyšším vekom v prvom tehotenstve. Ovplyvňuje ho aj spôsob pôrodu, teda či ide o vaginálny alebo kliešťový pôrod. Rozhodujúcim faktorom je aj dieťa, ktoré váži nad 4 kg. K ochoreniu prispieva aj väčší počet pôrodov, popôrodné poranenia či predĺženie druhej pôrodnej doby.

Za hlavú príčinu sa považuje zväčšujúci tlak na panvové dno a rast maternice, ktorým sa počas tehotenstva prispôsobujú orgány v brušnej dutine a rovnako aj močový mechúr.

Ak vás táto nepríjemná diagnóza nenavštívila počas tehotenstva, buďte rady. Avšak nie je zárukou, že sa neobjaví po pôrode. Močový mechúr totiž počas pôrodu prekonáva veľký tlak a tak sa môžu poškodiť alebo oslabiť štruktúry panvového dna, čo zapríčiní narušenie zvierača močovej rúry. Počas šestonedelia, keď sa má organizmus regenerovať a maternica sa má dostať do pôvodného stavu, môže únik moču pretrvávať, vzhľadom na ochabnuté svaly panvového dna. U prvorodičiek by sa mal tento stav upraviť do troch mesiacov. U viacrodičiek to trvá o niečo dlhšie. Ak stav pretrváva viac ako šesť mesiacov, je nutné vyhľadať svojho gynekológa.

Prevencia je možná už počas tehotenstva. Pomôcť môže Pilates alebo Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna. Je vhodné upraviť pitný režim, vyhýbať sa močopudným nápojom a dbať na pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra.

Pomoc existuje aj v účinnej látke extraktu semien nazývaných Cucurbita Pepo. Tento vysoko koncentrovaný extrakt zo semien tekvice obyčajnej nájdete aj v prvej nehormonálnej tabletke INCOVENAL comfort s CEL complexom od tradičného slovenského výrobcu VULM SK.

Zahraničné štúdie potvrdzujú, že práve extrakt z Cucurbita Pepo prispieva k zníženiu počtu inkontinenčných epizód až o 80%. Ďalšia účinná látka výživového doplnku ľan siaty, prispieva k posilneniu svalov panvového dna, ktorých ochabnutie je najčastejšou príčinou vzniku inkontinencie. Výživový doplnok zároveň zabezpečí príjem vitamínu C, D a horčíku, ktorý napomáha pri únave a strese. Mamičky, žiadne obavy s vaším problémom sa dá úspešne bojovať počas tehotenstva aj po pôrode.

Výživový doplnok nájdete v lekárni bez lekárskeho predpisu za 17,90 Eur. Viac na www.incovenal.eu