dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Prečo je dojčenie také dôležité?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Natalia Oreiro, herečka z telenoviel známych aj v našich končinách, je už rok a pol matkou malého Merlína. Rodáčka z Uruguaja je zároveň vyslankyňa dobrej vôle UNICEF a v najnovšej kampani chce podporiť matky v tom, aby dojčili svoje deti. Sama sa pritom neváhala odfotografovať priamo pri dojčení svojho syna. Počas Svetového týždňa dojčenia, ktorý trvá od 1. do 7. augusta, má UNICEF za cieľ šíriť osvetu o význame dojčenia. Materské mlieko je totiž na celom svete najlacnejším a najefektívnejším prostriedkom ako ochrániť zdravie dieťaťa a dať mu ten najlepší štart do života.  
 
Natalia Oreiro sa rozhodla otvoriť intímnu tému a nechala sa odfotografovať ako dojčí svojho syna. „Táto kampaň je pre mňa veľmi dôležitá. Chcem, aby matky vedeli, že materské mlieko je tá jediná vec, ktorú deti potrebujú počas svojich prvých 6 mesiacov. Keď dieťa dovŕši prvého pol roka, je samozrejme treba, aby začalo prijímať aj inú stravu. Ak však matky dokážu pokračovať v dojčení až do 2 rokov, je to to najlepšie, čo môžu pre svoje dieťa a aj pre seba urobiť,“ vysvetľuje svoj postoj Natalia Oreiro. Divoký anjel pózuje na plagáte spolu s výrazným sloganom v španielčine, ktorý by sa dal preložiť ako „Daruj svoj prsník a dáš to najlepšie, čo máš“.    
 
Materské mlieko má jedinečné zloženie a úlohu v živote každého človeka. Nedá sa prirovnať k žiadnej inej strave. Preto Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúčajú začať s dojčením už v prvej hodine po narodení dieťaťa a pokračovať v podávaní výlučne materského mlieka až do dovŕšenia 6. mesiaca dieťaťa. V druhom polroku života by malo dieťa začať prijímať aj iný druh vhodnej stravy, avšak ak je to možné, veľmi sa odporúča pravidelne ju dopĺňať o materské mlieko až do druhých narodenín dieťaťa.
 
“Neexistuje žiadna iná podpora v oblasti zdravia, ktorá má tak obrovský dopad na životy detí a matiek a ktorá stojí vlády jednotlivých krajín tak málo, ako podpora dojčenia,“ vyjadruje Geeta Rao Gupta, zástupkyňa výkonného riaditeľa UNICEF.
 
Materské mliekom má ideálne zloženie živín pre novorodencov.  V celosvetovom meradle, deti, ktoré prijímajú výhradne materské mlieko majú 14-krát vyššiu šancu na prežitie vo svojom prvom polroku života. Matky, ktoré začínajú dojčiť svoje dieťa už v prvom dni po narodení, znižujú riziko jeho úmrtia po pôrode až o 45 percent. Dojčenie taktiež podporuje schopnosť dieťaťa učiť sa a predchádza vzniku obezity a chronických ochorení. Naviac, matky ktoré podávajú deťom výlučne materské mlieko počas prvého pol roka sa rýchlejšie zotavia po pôrode a rýchlejšie získajú svoju telesnú hmotnosť, ktorú mali pred pôrodom. Tiež je pri nich dokázané zníženie rizika popôrodných depresií a rakoviny prsníka. V neposlednom rade, dojčenie hrá kľúčovú rolu pri budovaní celoživotného puta medzi matkou a dieťaťom.
 
Napriek týmto jasným benefitom, iba 39% spomedzi všetkých detí mladších ako 6 mesiacov v roku 2012 prijímalo výlučne materské mlieko. Našťastie, toto celosvetové číslo narastá. Deje sa tak však len pomaly, najmä kvôli trendu v rozvinutých krajinách, kde je miera výlučného dojčenia nízka a tiež v dôsledku všeobecného nedostatku podpory pre dojčiace matky zo strany svojho prostredia. Naviac, stále exitujú mýty a predsudky, ktoré odhovárajú matky od dojčenia. Niektoré matky sú presvedčené, že ich mlieko nie je dostatočným zdrojom výživy pre dieťa po dovŕšení určitého veku. Iné nepoznajú práva, ktoré ako dojčiace matky majú. 
 
Aj UNICEF na Slovensku podporuje matky v dojčení. V prostredí slovenských nemocníc realizuje program Nemocnice priateľské k deťom. Jeho cieľom je šíriť osvetu medzi matkami a tiež meniť kultúru zdravotníckych zariadení na Slovensku tak, aby podporovali prirodzené dojčenie už v prvých hodinách novorodenca.
 
UNICEF