dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Sharenting alebo digitálne rodičovstvo
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

„Digitálne narodenie“ – to je výraz pre okamih, kedy sa rodí online identita, teda kedy natešení rodičia na sociálnych sieťach zdieľajú informácie o šťastnom tehotenstve a o svojom zatiaľ nenarodenom potomkovi. Výskum spoločnosti AVG ukázal, že najmenej štvrtina dnešných detí sa „digitálne narodí“ ešte pred ich skutočným, fyzickým narodením.

Rodičia totiž často používajú sociálne siete na to, aby so svojimi priateľmi a známymi zdieľali informácie od pohlavia, mena či snímky z ultrazvuku očakávaného dieťaťa až po dôležité momenty z detstva a informácie a kuriozity z obdobia dospievania. Sharenting a s ním i online identita dieťaťa sa ale môže ľahko vymknúť z rúk. Nebezpečenstvo spočíva predovšetkým v tom, že akýkoľvek obsah zdieľaný online je jednoducho zneužiteľný, napr. fotky môžu byť upravené a použité na nechcené účely. Okrem toho, v dnešnej dobe, kedy  je úplne bežné, že si zamestnávatelia vyhľadávajú o svojich potenciálnych zamestnancoch informácie na sociálnych sieťach, by vám v budúcnosti vaše dieťa za fotografie s humornými popismi nemuselo poďakovať.

Keďže sharenting  môže mať nebezpečné následky, pripravil Jiří Kropáč, vedúci vírusového laboratória AVG, niekoľko rád, ktorými by sa mali riadiť všetci rodičia zdieľajúci na sociálnych sieťach akékoľvek informácie o svojich očakávaných či narodených potomkoch:

  • Dbajte na nastavenie vášho súkromia na sociálnych sieťach. Súkromie by malo byť nastavené tak, aby sa k fotografiám a iným obsahom nedostal nikto iný, než vaši priatelia, ktorým je obsah určený.
  • Vždy sa zamyslite nad následkami, ktoré by mohli vami zdieľané obsahy mať v budúcnosti – budú fotky stále humorné, aj keď bude mať vaše dieťa  12  alebo 17?
  • Nastavte si službu Upozornenie Google s menom vášho dieťaťa, ktorá vám bude posielať emaily s najnovšími výsledkami vyhľadávania. Tak sa uistíte, že sa na internete nešíria nechcené informácie o vašom potomkovi.
  • Zaregistrujte si na internete doménu s menom vášho dieťaťa a tým si zabezpečíte, že ju v budúcnosti nikto iný nezneužije.
  • S rastúcim vekom vášho dieťaťa majte kontrolu nad jeho online aktivitami. Prehľad o tom, čo vaše dieťa na internete robí, vám poskytne služba AVG Family Safety.