dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Nebezpečné výrobky - bábiky
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia oznamuje, že na trhu v SR zistila v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý bol oznámený do systému RAPEX Českou republikou, a ktorý predstavuje závažné riziko ohrozenia zdravia.

Ide o nasledovný výrobok:
Bábiky „Doll Lady Like Princess“, Item No: 4915353, B: 576, Bar kód: 8713149153538

Krajina pôvodu:
Čína

Popis výrobku:
Bábiky sú 16 cm vysoké a majú oblečené dlhé sukne a podprsenky, vlasy majú rovnakej farby ako oblečenie (oranžové, fialové a žlté). Žltá bábika znázorňuje morskú pannu. Výrobky sú balené vo farebných kartónových škatuľkách s priehľadným plastovým oknom na prednej strane. Na výrobku sa nachádza označenie CE, Bar kód a piktogram vekovej kategórie 0 - 3.

Druh nebezpečnosti: chemické riziko – poškodenie zdravia

V plastovom materiáli, z ktorého sú bábiky zhotovené, bolo zistené nadlimitné množstvo ftalátov, konkrétne bis(2-etylhexyl) ftalátu (DEHP).

Opatrenia na ochranu trhu:
Kontrolovanému subjektu boli uložené záväzne pokyny: neponúkať a nepredávať nebezpečné výrobky a informovať spotrebiteľov oznamom na prevádzke po dobu 30 dní o možnosti vrátenia predmetného výrobku s následným vrátením kúpnej ceny. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Plastové bábiky

Pôvod:
MADE IN CHINA (na obale)

Popis:
Hračka obsahuje dve plastové bábiky – upírky. Oblečené sú do šiat, na hlave majú vlasy z umelých vlákien, obuté majú šnurovacie topánky. Zabalené sú v papierovej škatuli s priehľadným otvorom na prednej strane. Na prednej strane škatule je nápis DEVIL. Na zadnej strane škatule je nalepený štítok, na ktorom je označenie CE a údaj Babyka, N: 67879.

Druh nebezpečnosti: Chemické riziko – poškodenie zdravia
V plastovom materiáli, z ktorého sú zhotovené hlavy bábik, ako aj plastové topánky, bolo zistené nadlimitné množstvo ftalátov.

Opatrenia na ochranu trhu:
Dovozca uvedenej nebezpečnej hračky prijal dobrovoľné opatrenia, na základe ktorých prestane nebezpečné výrobky distribuovať na trh a stiahne ich z trhu. Boli mu uložené záväzné pokyny informovať spotrebiteľov o nebezpečnom výrobku a umožniť jeho vrátenie späť so splnením povinnosti vrátiť spotrebiteľovi kúpnu cenu výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia