dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Cieľom šiesteho ročníka Behu pre život je vyzbierať 85-tisíc eur
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

- Doteraz boj proti rakovine v rámci Behov pre život podporilo viac ako  42-tisíc Slovákov -

Už po šiestykrát môžu tisícky ľudí po celom Slovensku behom podporiť naraz dve dobré veci – prispieť na výskum rakoviny a upevniť svoje zdravie. Počas mája a júna štartuje v šiestich veľkých mestách Slovenska Beh pre život. „Za päť rokov existencie tohto projektu sme behom podporili kúpu piatich špičkových prístrojov na výskum rakoviny a zároveň sa Beh pre život stal najväčším charitatívnym športovým podujatím na Slovensku. Naším cieľom je podporovať projekty, ktoré pomôžu výskumu a aj podporujú zdravý životný štýl Slovákov,“ uviedol Michal Dyttert, člen Predstavenstva TESCO STORES SR a správca Nadácie Tesco, ktorá je organizátorom projektu.

Doteraz sa behu pre život zúčastnilo viac ako 42 500 ľudí, ktorí prispeli na výskum rakoviny sumou vyše 266-tisíc EUR. Cieľom tohtoročného behu je vyzbierať 85 000 EUR na zakúpenie špičkového laboratórneho prístroja NanoSight. „Ďakujeme Nadácii Tesco za možnosť získať NanoSight – jediný svojho druhu na Slovensku. Zariadenie pomôže pri výskume a liečbe rakoviny pacientom z celého Slovenska. Svojou schopnosťou merať objekty v nanosvete umožní pochopiť dorozumievanie zdravých buniek s nádorovými bunkami a pomôže pri vývoji nových diagnostických metód pri onkologických ochoreniach,“ uviedlaMargita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny.

Novinky 6. ročníka:

V tohtoročnom behu organizátori mysleli aj na najmenších účastníkov, ktorí môžu prebehnúť skrátenú verziu trate. Beh podporia spolu s Tescom aj noví partneri – Unilever a Kariera.sk.

K tradičným skalným patrónom v tomto roku pribudnú dve nové osobnosti. K celoslovenským patrónom hercovi Jozefom Vajdovi a maratónskej bežkyni Katke Berešovej sa pridá bronzová olympijská medailistka v streleckej disciplíne skeet Danka Barteková: „Som veľmi rada, že môžem podporiť akciu, ktorá spája šport s podporou dobrej veci. Ako členky Medzinárodného olympijského výboru je mojou snahou podporovať projekty zamerané na zdravie. Stretneme sa na štarte!“  Rady patrónov rozšíri aj zlatá olympijská medailistka v biatlone Anastazia Kuzminova, ktorá podporí bežcov v Banskej Bystrici. Hokejový útočník Ján Pardavý sa stal patrónom Behu pre život za svoje rodné mesto Trenčín spolu s patrónom Ľubomírom Sekerášom. Bežcov na tratiach budú v jednotlivých mestách podporovať aj skalní patróni – operný spevák Martin Babjak, prezentérka aerobiku Lucia Medeková, futbalový tréner Vladimír Labant, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková, populárny hokejista Vladimír Országh a prešovská kapela Heľenine oči.

Jozef Vajda                                  Katka Berešová

Výsledky piatich ročníkov Tesco Behu pre život:

Rok

Názov prístroja na výskum rakoviny

Vyzbieraná suma v SR

Počet bežcov v SR

2008

Molekulárny farbiaci automat

20 328 €

1 925

2009

Real-time PCR

23 257 €

4 733

2010

Pyrosekvenátor

68 000 €

8 737

2011

ELISpot

70 148 €

12 315

2012

Incucyte

85 000 €

14 824

Spolu

 

266 733 €

42 534

Zdroj: Tesco Stores SR, NVR

Termíny Behu pre život v roku 2013:

•       Bratislava – 4. máj o 11.00 hod. – Partizánska lúka

•       Banská Bystrica  – 11. máj o 11.00 hod. – Námestie SNP

•       Prešov  – 18. máj o 15.00 hod. – Hlavná ulica

•       Nitra – 25. máj o 11.00 hod. – Svätoplukovo námestie

•       Žilina – 8. jún o 15.00 hod. – Námestie A. Hlinku

•       Trenčín – 15. jún o 15.00 hod.– Mierové námestie

Beh pre život je charitatívne podujatie pre bežcov aj nebežcov v centrách slovenských miest. Trať dlhú štyri kilometre môžu bežci prebehnúť alebo prejsť spolu s kočíkmi alebo zvieracími miláčikmi. Každý účastník dostane na štarte tričko a balíček od partnerov behu, v cieli medailu a občerstvenie. 

Ako môžete prispieť na Beh pre život tento rok:

•       Prihlásiť sa on-line alebo zaplatiť štartovné:

  dospelí 6 €

  deti od 6 do 18 rokov a dôchodcovia nad 62 r. 3 €,

  rodina (2 dospelí, 2-3 deti) 12 €, 

  skupiny/školy 2 € za osobu a deti do 6 r. zdarma

•       Na účet VÚB 2434842458/0200

•       Poslať DMS v tvare DMS BEZME na číslo 877 v hodnote 2 €

•       Kúpiť si darčekový predmet v deň behu a počas verejných zbierok v obchodoch Tesco

•       Zorganizovať zbierku na pracovisku, v škole alebo v záujmovom krúžku

•       Kúpiť si niektorú z osobných vecí patrónov na aukcie.sk

Stav zbierky, trasy behov a fotografie môžu ľudia sledovať na webstránke www.behprezivot.sk