dnes má meniny Bohdana
zajtra Drahomíra Mário Sára
18.1. 2020
Chystáte sa prezúvať? Všimnite si novinky na štítkovaní
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pneumatiky sú len malou súčasťou motorového vozidla, ich vplyv na bezpečnosť pri jazdení je však nezanedbateľný. Bezpečnosť cestnej premávky je pomerne komplexná problematika, ktorá v sebe zahŕňa mnoho faktorov. Nejedná sa len o správne používanie letných či zimných pneumatík, ale aj ich celkový technický stav a spôsob vedenia motorového vozidla.

Pneumatika má mnohé schopnosti – niesť zaťaženie, tlmiť jazdu, reaguje na riadenie a zabezpečuje stabilitu jazdy. Toto všetko však spočíva na pár desiatkach centrimentrov štvorcových. „Treba si uvedomiť skutočnosť, že veľkosť bežnej plochy 15“ pneumatiky, ktorou sa dotýka s vozovkou je približne veľkosť ľudskej dlane. Čiže štyri plochy veľkosti dlane majú za úlohu niesť sily, ktorými pôsobí vozidlo na povrch vozovky. Od týchto štyroch malých plôch závisí často ľudský život,“ upozorňuje Peter Krištín, inštruktor Školy šmyku. „Pneumatiky sú jediným spojením vozidla s vozovkou. Cez ne sa prenáša veľký výkon motora, ale aj mnohonásobne väčší výkon bŕzd. Ak toto spojenie nemá také parametre, aké by aspoň minimálne malo mať, tak systémy ako ABS, EDS, ASR, ESP a brzdiaci asistent nefungujú, resp. nemajú adekvátny účinok,“ dopĺňa dopravný expert Jozef Drahovský.

Nekvalitné alebo staré pneumatiky môžu spôsobiť šmyk vozidla vo vlhkom počasí, alebo pri brzdení.  Na kvalite pneumatík často závisia ľudské životy. Zorientovať sa však v ich kvalite nie je jednoduché. Aj toto bolo dôvodom zavedenia nového označovania pneumatík v rámci Európskej únie. Nové štítkovanie zjednodušuje spotrebiteľom zorientovať sa vo vplyve pneumatík na spotrebu vozidla, čím sa zároveň zníži množstvo vyprodukovaných emisií  CO2, čo je nezanedbateľné pri každoročnom náraste áut na cestách. Súčasťou značenia je aj zásadná informácia o brzdnej dráhe vozidla a hlučnosti.
 

O novinke informuje Róbert Tubler, Area Sales Manager, Goodyear Dunlop Tires Slovakia: 

Pneumatika je teleso naplnené vzduchom, ktoré spojuje vozidlo s povrchom vozovky. Jej hlavnou funkciou je schopnosť niesť zaťaženie a tlmiť jazdu, prenos krútiaceho momentu, reakcia na riadenie a stabilita jazdy.

Od 1. novembra 2012 je v platnosti nová legislatíva Európskej únie, ktorá prikazuje výrobcom pneumatík označovanie pneumatík pomocou štítkov. V štandardizovanom označovaní musia výrobcovia uvádzať informáciu o valivou odpore, priľnavosti a hlučnosti konkrétneho typu pneumatiky. Cieľom zákonodarcu je zvýšiť informovanosť spotrebiteľa o: