dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022

Plyšoví a milovaní

Št, 07/24/2014 - 01:22 — maruska

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Vaše hodnotenie: žádný Priemer: 4.1 (10 votes)

Mnohí z vás to azda nevedia:
na jeseň v tisíc deväťsto treťom
krajčírka vymyslela deťom
plyšového medveďa....
spieva Pavol Hammel a vzdáva tak hold krajčírke z Goenningen Margaret Steiffovej.

... neviem, či si uvedomovala "dôsledky" tohto svojho činu, ale jedno viem úplne presne - spravila veľmi, preveľmi dobre!

Je pozoruhodné, že len nedávno sa napríklad švédska polícia podujala vypátrať v Štokholme strateného plyšového medveďa. Patril malému dievčatku a oni túto stratu brali vážne! (Nuž, nevkladám veľa nádeje do práce našej polície, žeby sa s takouto stratou vôbec zaoberali!)

Plyšový medvedík nie je "len" hračkou. Je kamarátom - spoluhráčom, poslucháčom, jemným vankúšom...

Keď sa pozriem na postieľku u nás doma - no, áno, nie je tam jeden medvedík - vidím veľkú kopu plyšových kamarátov. Od malého po veľkého medvedíka, mačičky, líšky, ťavu, havkov, žabu, koníkov, jednorožca, ... Nie je to presné, nie sú na kope. Ale jeden vedľa druhého a pozorujú každý deň svojho dievčatka.

Niekedy si myslím: "Nemala by ich mať toľko! Načo? Málo je niekedy viac!"

Veru - niekedy - ale to nie je náš prípad!

Je neuveriteľné, kde sa v malom detskom srdiečku berie toľko lásky ku každému tomuto plyšovému kamarátovi! Je krásne počúvať, ako sa s nimi rozpráva, ako im prezrádza svoje túžby a vyzrádza svoje zážitky. Ako si tých malých vezme do dlane, zovrie a zaspí. Ako sa zas inokedy pritúli k tým väčším a zavrie očká. Je krásne, keď nám na dobrú noc "pridelí" každému jedného svojho kamaráta, aby sa aj nám krásne spinkalo. (Je neuveriteľne milé, že na to pristúpil aj tatík, hoci so smiechom neraz povie, že keby ho niekto videl, že spí s plyšákmi... ) Je nádherné, ako si pred cestou z bytu vždy jedného - dvoch starostlivo vyberie (aby sa ušlo každému) a až potom je ochotná obuť si topánky a vyštartovať.

Je nenahraditeľné, keď si ich rozmiestni po izbe a číta im rozprávku a či hráme s nimi divadlo - ich rozmanitosť nám neraz dobre poslúžila pri obsadzovaní "hercov" :-)

A aj dnes - ako sa krásne smiala a zabávala, keď sme ich použili ako kamarátov zo škôlky a hrali sa rôzne ľudové hry.

Tak som sa zas a znova presvedčila - nie, nemáme ich veľa, každý je dôležity, má nezastúpiteľné miesto v srdci môjho dievčatko ako aj v jej postieľke!

Trpezlivo a s láskou ich budem naďalej prášiť, vysávať, prať a potom hebučkých zas a znova voňať a voňať a hladkať a opatrne klásť na ich miesto - pri svoje zaspávajúce dievčatko!