dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Nebezpečný výrobok - Nafukovacie skákadlo v tvare zvieratka
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa, najmä deti, výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovnú hračku: Nafukovacie skákadlo v tvare zvieratka

Pôvod: MADE IN CHINA (na výrobku)

Hračka predstavuje nafukovacie zvieratko - jeleňa modrej farby s čierno bielymi očami, bielo ružovými kvetmi a žltými srdiečkami. Výrobok je zabalený do priehľadného plastového obalu, na ktorom je nalepený štítok s údajmi: 101737 Nafukovacie hračky. Označenie CE sa nenachádzalo ani na hračke ani na jej obale.

Druh nebezpečnosti:
Chemické riziko – poškodenie zdravia

Príčiny nebezpečnosti:
V plastovom materiáli, z ktorého je skákadlo - nafukovacie zvieratko zhotovené, bolo zistené nadlimitné množstvo ftalátov, konkrétne bis(2-etylhexyl) ftalátu (DEHP).

Opatrenia na ochranu trhu:
Na uvedený druh hračky bol daný zákaz predaja už pri odbere vzorky a pri následnom šetrení boli predávajúcemu uložené záväzné pokyny informovať spotrebiteľov formou oznamu na PJ o nebezpečnom výrobku a o možnosti jeho vrátenia späť. Prípad je ďalej v šetrení až k hospodárskemu subjektu, zodpovednému za uvedenie nebezpečného výrobku na trh SR.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia