dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2021
Doprajte si spoločný večer plný tanca, vášní, smiechu...
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

16. marca 2012 na bratislavskej Novej scéne ponúkne svojim priaznivcom a milovníkom tanca už tretiu premiéru tanečný súbor Balet Bratislava. Bude ňou večer venovaný výrazným českým choreografom svetového mena - CZECH IN.

Jedným z vrcholov komponovaného večera bude uvedenie dvoch titulov Jiřího Kyliána– vedúcej osobnosti Nederlands Dans Theater a medzinárodne uznávaného choreografa českého pôvodu. Jeho diela sú známe na celom svete.  Pre Dans Theater vytvoril roku 1986 Šesť tancov (Six Dances). Vzťah muža a ženy previedol cez melodickú hudbu  Wolfganga Amadea Mozarta v duchu humoru a situačnej komiky. „Hoci sú Mozartove tance veľmi populárne práve vďaka svojej ľahkosti a zábavnosti, nemali by sme ich vnímať iba ako burlesku. Ich humor by mal slúžiť ako prostriedok na poukázanie na relativitu našich hodnôt,“ hovorí o svojej choreografii Jiří Kylián. Šesť tancov sa často uvádza ako bonbónik, dezert na záver baletných večerov. Tak je zaradený aj v  CZECH IN.

V kontraste so Šiestimi tancami  je druhá, čisto pohybová, kompozícia Falling Angels.  Ide o zhmotnenie frenetickej partitúry amerického skladateľa Steva Reicha. Pre Kyliána je zvyčajne hudba primárnym zdrojom inšpirácie, ale pri Reichovej skladbe Drumming, inšpirovanej africkými rytmami, dáva tancu absolútnu prioritu. Výsledkom je strhujúci opus pre osem tanečníc zobrazujúci ženy a ich túžbu po dokonalosti. „Veľmi impozantné, čisto pohybová kompozícia na bubny! Veľmi osviežujúce, nové a pútavé,“ predstavila kompozíciu Miroslava Kovářová.

Obe Kyliánove choreografie môže Balet Bratislava uviesť vďaka podpore samotného Jiřího Kyliána pre súbor a Mária Radačovského (ktorý Šesť tancov pod vedením Jiřího Kyliána v Holandsku aj tancoval). Už v novembri 2011 prišla choreografie naštudovať s členmi súboru asistentka Kyliána Roslyn Anderson. Ako sama tvrdí, obe diela su veľmi náročné a dlhý čas skúšania je nevyhnutný pre „strávenie“ týchto diel tanečníkmi. Spoločnú prácu začali na Falling Angels. Hoci ide o krátky pätnásťminútový opus, náročný je spracovaním. Po celý čas si musí osem tanečníc neustále počítať, tancujú v silnej synchronizácii, závisle jedna na druhej. Roslyn Anderson upozorňuje: „Je to balet o našej bláznivej profesii, o neustále rastúcich nárokoch na naše povolanie, ktoré nás privádza až na okraj možností. “ Miroslava Kovářová dodáva: „Ide o veľmi náročnú choreografiu. Tanečnice často tancujú na pokraji svojich možností, môžu kedykoľvek padnúť – preto Padajúci anjeli(Falling Angels). Keď to skončí, máte pocit, že neprešlo len pätnásť minút. Opus si vyžaduje silnú koncentráciu, tanečnice sú na konci nesmierne červené.“  Roslyn Anderson si prácu s Baletom Bratislava pochvaľuje: „Je to úžasný súbor! Hovorím tanečníkom, že sú najlepší a budú najlepší!“

V rámci komponovaného večera súbor predstaví choreografiu aj Libora Vaculíka – stálicena českom, ale aj slovenskom tanečnom nebi. Vaculíkove Slovanské dvojspevy budú mať v podaní tanečníkov súboru Balet Bratislava svoju slovenskú premiéru (dielo vzniklo roku 2004  pre divadlo v Olomouci).  Zdrojom inšpirácie umelca pri tvorbe choreografie boli dve rozdielne diela Antonína Dvořáka – výbušné, dynamické a rýdzo národné Slovanské tance, ale aj intímne, zraniteľné a  krehké Moravské dvojspevy.  Sám choreograf o svojom diele pre päť tanečníc a piatich tanečníkov v jednoduchých bielych kostýmoch hovorí: „Zámerne som vytvoril dielo „tanečno-symfonické“ – bez deja alebo konkrétneho príbehu. Vystihnúť emócie, atmosféru i jemné nuansy hudobnej predlohy nebolo práve jednoduché a neviem, či som v súboji s Antonínom Dvořákom dosiahol aspoň remízu. Ak som však prehral, tak poprosím diváka, aby zavrel na tridsať minút oči a počúval len hudbu.“

Na CZECH IN pozve Balet Bratislava vždy aj jedného hosťa – súbor z Českej republiky, ktorý bude interpretovať dielo českého choreografa. Počas marcových večerov privíta Národní divadla Praha (ND Praha) s choreografiou Lyrická Petra Zusku. Umelecký šéf baletu ND Praha a tanečník našiel námet pre svoj duet v ukrajinských a východoslovenských baladách. V Bratislave si svoju vlastnú choreografiu dokonca zatancuje osobne. Do budúcnosti je plánované hosťovanie Pražského komorného baletu.

Dramaturgia Baletu Bratislava sa snaží, aby ľudia videli niečo vzácne, kvalitné. „Sme repertoárové divadlo, potrebujeme mať tanečníkov zamestnaných, potrebujeme, aby prišli na každý deň na 8 hodín na sálu a pracovali. Sú to sólisti, majú to ešte náročnejšie ako v SND. Od augusta neuveriteľne vzrástli! Dnes sú už veľmi všestrannými tanečníkmi. TO je to, čo tu chýbalo,“  uzatvára pozvánku na marcovú premiéru výkonná riaditeľka a dramaturgička súboru Miroslava Kovářová

Balet Bratislava je nezávislé tanečné teleso zamerané na neoklasický balet. Vzniklo na jar 2011 s cieľom prinášať profesionálne a umelecky kvalitné inscenácie a stať sa rešpektovaným súborom v medzinárodnom kontexte. Kvalitnými tanečnými produkciami plánuje Balet Bratislava zaujať doma i v zahraničí, a to v divadlách, ako aj na významných umeleckých festivaloch. Umeleckým vedúcim súboru je Mário Radačovský. Dosiaľ uviedlo titul Romeo a Júlia (choreografia Mário Radačovský) a 3Balet (choreografia Šárka Ondrišová, Mário Radačovský, Stanislava Vlčeková).

SLOVANSKÉ DVOJSPEVY

Choreografia a scéna        Libor Vaculík
Hudba                             Antonín Dvořák
Kostýmy                         Roman Šolc
Naštudovanie                   Kateřina Benešová a Pavel Plšek

FALLING ANGELS

Choreografia                       Jiří Kylián
Hudba                                Steve Reich
Kostýmy                            Joke Visser
Svetelný dizajn                    Joop Caboort
Naštudovanie                      Roslyn Anderson

LYRICKÁ

Choreografia, svetelný dizajn a scéna       Petr Zuska
Hudba                                                    ukrajinské a východoslovenské
                                                             balady
Kostýmy                                                Roman Šolc
Video                                                     Tomáš Stibor

ŠESŤ TANCOV

Choreografia                         Jiří Kylián
Hudba                                  Wolfgang Amadeus Mozart
Scéna a kostýmy                 Jiří Kylián
Svetelný dizajn                     Joop Caboort
Naštudovanie                        Roslyn Anderson

premiéra 16. marec 2012  o 19.00 hod. v Divadle Nová scéna v Bratislave
ďalšie predstavenia 17. a 25. marca 2012 o 19.00 hod. v Divadle Nová scéna v Bratislave.
Vstupenky si je možné zakúpiť v pokladnici Divadla Nová scéna a cez www.ticketportal.sk.

FOTO © Ctibor Bachratý

spracovala Natália Mazanová