dnes má meniny Bibiána
zajtra Oldrich
2.12. 2020
Nesprávny názor, že máme veľa gymnazistov, sa šíri naďalej
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

V nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 na STV 1 sa k tomuto názoru pripojil aj Robert Fico. V prípade, že najsilnejší politický subjekt urobí opatrenia na základe nesprávnych údajov, hrozí zvýšenie nezamestnanosti absolventov stredných škôl.

Podiel stredoškolákov vo všeobecnom vzdelávaní (gymnáziá) je u nás asi 28 %, zvyšných 72 % sú žiaci stredných odborných škôl. Gymnazistov je teda u nás menšina. V krajinách OECD je to naopak, na SOŠ je 46 % stredoškolákov, vo všeobecnom vzdelávaní 54 % (graf v prílohe). Krajiny OECD majú dlhšiu tradíciu fungovania trhovej ekonomiky než Slovensko, preto má význam sledovať štruktúru ich školstva.

Nezamestnanosť absolventov gymnázií (k máju 2011 - 5,7 %) je oveľa nižšia než nezamestnanosť absolventov stredných odborných škôl (14,3 %) a navyše náklady na žiaka SOŠ sú pre štát v priemere vyššie než náklady na žiaka gymnázií (priemerne 1 403 € pre gymnáziá a 1882 € pre SOŠ). Väčšina gymnazistov ide ďalej študovať na vysoké školy, ktorých absolventi majú nízku nezamestnanosť v porovnaní s inými stupňami vzdelávania na Slovensku (3,6 %) ako aj v medzinárodnom porovnaní (graf v prílohe).

Vôbec tým nechceme povedať, že stredné odborné školy sú neperspektívne. Existujú učebné odbory s takmer nulovou nezamestnanosťou absolventov. Existujú však aj také, ktoré vychovávajú väčšinu absolventov, ktorí sú nezamestnaní. Súčasne sú aj nadpriemerne nákladné.

Riešenia:

Po prvé, informácie o nezamestnanosti absolventov stredných škôl podľa odborov bolo treba najprv získať (to sme urobili prepojením databáz ministerstva a Úradu práce).
Po druhé, tieto informácie bolo treba poskytnúť verejnosti, mladým ľuďom, ich rodičom tak, aby ich mali k dispozícii pri výbere školy (aj to sme urobili).
Po tretie, ministerstvo bude musieť zasiahnuť do výšky normatívu, resp. spôsobu jeho výpočtu tak, aby zriaďovatelia, väčšinou VÚC, neboli motivovaní otvárať takéto neperspektívne odbory. Tento krok je podmienený legislatívnymi zmenami.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR