dnes má meniny Bonifác
zajtra Žofia
14.5. 2021

Grckanie novorodenca

So, 09/17/2011 - 11:05 — Mamatata.sk

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Naša dcérka sa narodila v 34 t.t. cisárskym rezom z dôvodu nepriechodnosti tenkého črievka. Žalúdok má na pravej strane bruška a celé črievko má opačnú rotáciu. Hneď  na druhý deň po narodeni, 7. 6. bola operovaná (jej pôrodná hmotnosť bola 2100 g, 46cm), bola jej urobená stomia a druhá časť črievka sa musela dovyvíjať. 15. 7. podstúpila druhú operáciu, kedy jej črievko opäť spojili. Počas dvoch mesiacov bola kateterom vyživovaná cez žilku na krku. Náš problém spočíva v tom, že veľmi často a veľa grcká. Kŕmime ju z fľaše odsatým materským mliečkom. Niekedy sa vygrcká aj dve hodiny po najedení, niekedy sa vygrcká hneď. Už sme v zúfalstve prešli na umelé mliečko BEBA PRE. Prvé štyri dni vôbec negrckala, ale potom už grckala aj z neho. Aj keď si myslíme, že z umelého mliečka negrcká tak často. Vygrcká obrovské množstvo tekutiny. Keď grcká z materského mliečka, zapácha tom po zvratkoch, keď grcká z BEBY, nezapácha to. V nemocnici nám robili vyšetrenia ultrazvukom, ale nič nenašli, v brušku funguje všetko tak, ako má. Tvrdili nám, že to môže byť reflux, ale to sa nám nezdá, pretože týždeň, keď som bola s malou v nemocnici, tak negrckala. Po návrate domov začala grckať hneď prvý večer a celú noc. Zmenou stravy, alebo rostredia to nemôže byť, veď to bolo hneď po návrate z nemocnice. Čo sa týka stolice, takmer po každom papaní sa vykaka. Infekciu tiež nemá, to tiež robili v nemocnici testy. Má zlé výsledky z krvičky, zvýšený bilirubín, berie URSOFALK na pečeň.  Ale to nás upozorňovali, vraj to bude dlhšie trvať, kým sa to stabilizuje, to je vraj dôsledok dlhodobej vnútrožilovej výživy. Tiež naša dcérka máličko spinká, počas dňa niekedy len dve hodinky, stále je nepokojná, v noci prespí viac, to sa budí hruba raz za tri-štyri hodinky na papanie. Vopred ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: 

Prajem pekný deň, napriek tomu, že istotne potrebujete nájsť odpoveď na svoje otázky, vaša otázka nespadá do kompetencie poradkyne pri dojčení. Jedným z dôvodov je diagnóza dcérky, ktorú ste popísali; ďalším, že ide o kŕmenie umelým mliekom, navyše fľašou a nie dojčenie; a tretím, že v pri takýchto diagnózach nie je možné odhadovať odpoveď cez internet bez toho, aby bolo bábätko možné vidieť. Vaše otázky vám musí zodpovedať váš ošetrujúci lekár.

V každom prípade, pre vašu dcérku je vo vašej situácii dôležité, aby ste sa vrátili k materskému mlieku a taktiež k dojčeniu. Oboje stojí za to, aby ste vyskúšali znovu dcérku dojčiť. Grckanie bábätka nie je dôvod na to, aby bábätko nebolo dojčené. Niektoré bábätká kŕmené z fľaše môžu grckať aj preto, že sú prekrmované a prijímajú príliš veľa mlieka. Skúste si prečítať tieto materiály, ktoré by vám mohli pomôcť pri opätovnom začatí dojčenia, prípadne spolupracujte so skúsenou poradkyňou dojčenia na obnove dojčenia:

Ako sa bábätko prisáva - http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/oskar-mamila-ako-sa-prisava.pdf

Čo robiť, keď sa bábätko neprisáva - http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

Ako zvýšiť tvorbu mlieka - http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Ako postupovať pri obnove tvorby mlieka -http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dojcenie-adoptovaneho-dietata/