dnes má meniny Vratislav
zajtra Alfréd
18.6. 2021

Je to kolika?

So, 09/17/2011 - 10:56 — Mamatata.sk

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, rada by som sa opýtala ohľadne koliky u novorodenca. Dcéra bude mať o 3 dni mesiac a posledné dni po napapaní neutíšiteľne plače, nie je dobre ani na rukách, ani keď leží, proste nijaká poloha. Prsník odmieta (je plne dojčená).  Upokojí sa jedine pri cmúľaní malíčka (cumlík totiž nepoužáíame). Chcem sa spýtať, či je možné, že má koliky, aj keď sa plač utíši pri cmúľaní malíčka? Plač totiž nastáva po najedení, aj keď si trochu odgrgne, potom prsník odmieta a stále plače, nie je to však len v poobednajších hodinách, ale aj ráno, však v noci sme tento problém ešte nemali.  Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: 

Plač bábätka môže mať viacero príčin. Zdravotné príčiny spadajú do kompetencie pediatra a pre účely tejto odpovede budeme predpokladať, že ak by nejaké zdravotné problémy pediater pri kontrolách zistil, navrhol by aj ich riešenie. Odpoveď bude vychádzať z toho, že bábätko je inak zdravé. Pre matku dojčeného dieťaťa je dôležité, aby vedela vyhodnotiť, čo dieťa robí pri dojčení a na základe toho vedieť posúdiť výdatnosť dojčenia. Takto je možné posúdiť, či dieťa pri dojčení celkovo vypije dostatočné množstvá mlieka a či sú v poriadku aj nepriame ukazovatele dobrého príjmu mlieka a dobrého zdravia – vylučovanie a priberanie. Toto všetko je najjednoduchšie vyhodnotiť priamo pri osobnom stretnutí s poradkyňou pri dojčení, ktorá môže mamičku pri pozorovaní dojčenia naučiť rozlíšiť satie naprázdno od pitia a ďalej naučiť mamičku posúdiť, či pitie bolo dostatočne výdatné. Odporúčali by sme vám stretnúť sa s niektorou z poradkýň dojčenia osobne.

Ak dojčenie funguje v zmysle dobrého priberania a prospievania dieťaťa, niekedy môže dieťa byť nespokojné napr. v súvislosti s nadmernou tvorbou mlieka matky alebo s príliš nízkou tvorbou mlieka. Tieto dve situácie vám pomôže odlíšiť skúsená poradkyňa pri dojčení. V prípade, že by ste s poradkyňou zistili nejaký problém pri dojčení, ktorý by mohol súvisieť so správaním sa dcérky, bude vám vedieť odporučiť účinné postupy a prostriedky, ktoré by mohli situáciu upraviť.

Je však pravdepodobné aj to, že dojčenie s plačom dcérky nesúvisí. To, čo sa označuje pojmom „kolika“, často súvisí s inými faktormi. Napr. bábätko sa dojčí, výdatne sa napije a pri spomalení toku mlieka začne zaspávať. Mnohé mamičky však majú nesprávnu informáciu, že dieťa je dobré dať po každom dojčení odgrgnúť, a tak v tejto chvíli bábätko vezmú na ruky a pokúšajú sa ho odgrgnúť. Dieťatko, ktoré už zaspávalo a možno aj chvíľu spalo, tak zobudíme a môže byť potom mimoriadne náročné ho znova uspať, najmä, ak od neho očakávame, že zaspí samo po položení do postieľky. Veľakrát „koliku“ bábätka pomôže vyriešiť používanie nejakého nosiča či šatky, v ktorej sa môže dieťatko dojčiť a pri dojčení môže zaspať, pričom matka má už pri dojčení voľné ruky a možnosť venovať sa svojim povinnostiam či záľubám a robiť, čo potrebuje. To, že tak urobí, spôsobí, že celá pozornosť matky sa nesústredí po väčšinu dňa na bábätko, ako to bežne býva, ale naopak, bábätko sa stáva súčasťou matkinho života, pričom matka sa venuje svojim činnostiam a ľuďom, s ktorými sa pri nich stretáva a počas celého dňa dieťaťu napĺňa všetky jeho životné potreby (nasýti ho, uspí, nechá vyspať vo svojej fyzickej blízkosti a keď je hore, môže pozorovať, čo matka robí, postará sa o jeho fyzické pohodlie), ale bez toho, aby sa naň sústredila jej prílišná pozornosť. Toto samotné veľmi pomáha redukovať predráždenie, ktoré dieťatku často znemožňuje zaspať v čase, kedy už začína byť unavené a potom zaspáva už nervózne, uplakané a po určitom čase, ktorý preplakalo, napriek tomu, že sa mu snažíme všemožne pomôcť od jeho trápenia.