dnes má meniny Oto
zajtra Mikuláš
5.12. 2020
Večer u nás doma
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Príbehy starých rodičov

Doma nás bolo detí ako smetí. A i keď sme boli povahy rôzne, jedno sme mali všetci spoločné. Milovali sme, keď sa večer zotmelo, nadišiel čas ísť spať a otecko nám rozprával. Keď sme boli menší, tak rozprávky, potom neskôr rôzne životné príbehy a múdra. Všetci sme sa k sebe túlili, museli sme sa nejako pomestiť i keď postelí bolo oveľa menej ako nás.

Nikomu to ale nevadilo, boli sme zvyknutí, iné sme ani nepoznali. A keď sa niekomu prisnil zlý sen, len silno chytil za ruku bračeka vpravo, sestričku vľavo a bolo dobre.

Náš otecko bol veľmi múdry človek. Veľa toho v živote zažil a vedel krásne rozprávať, až sa nám dych tajil, čo všetko sa mu prihodilo ako malému chlapcovi, alebo aj čo mal na práci v ten deň. Z jeho slov vždy vyžarovala radosť zo života a optimizmus, rozprával sa s nami veľmi rád, nie preto, že by musel, že by to bola jeho povinnosť. A práve preto boli tieto chvíle pre mňa nezabudnuteľné. Dodnes si mnohé príbehy pamätám a keď si s niečím neviem poradiť, opýtam sa sama seba: "Čo by urobil v takej situácii otecko?". Áno, s láskou na neho spomínam, inak sa mi ani nedá.

Lenkina babka