dnes má meniny Zina
zajtra Júlia Júliana
21.5. 2019
Tipy na výrobu veľkonočných dekorácií
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Príchod Veľkej noci a s ňou vykúkajúceho slniečka je obdobím ako stvoreným na spríjemnenie a oživenie našich domácností jarnými, vlastnoručne vyrobenými ozdôbkami, ktoré môžu byť aj milým prekvapením pre našich blízkych alebo pre malých šibačov.

Ako si vyrobiť napríklad pestré veľkonočné vajíčka?

Potrebujeme:
polystyrénové vajíčka, ktoré dostaneme kúpiť v obchodoch s kreatívnymi potrebami alebo vo vybraných papiernictvách;
pergamenový farebný papier;
látka;
pierka;
lepidlo;
štetec;
stužku alebo špajľu.

Vajíčka môžu deti podľa svojej nálady a fantázie oblepiť rôznofarebným papierom postrihaným na kúsky alebo vystrihnutými kúskami látok, pierkami či trblietkami. Na záver stačí vajíčka pretrieť bezfarebnou farbou a upevniť stužku na zavesenie alebo špajľu.
Takáto dekorácia krásne oživí aj naše kvetináče.

Krakelovanie vajíčok
O niečo náročnejší postup pri dekorácií vajíčok je technika krakelovania (efekt popraskania), čo je jedna zo servítkových techník. Zvládnuť by ju mali väčšie deti, školáci základných škôl s pomocou rodičov.

Ku krakelovaniu budeme potrebovať najmä:
polystyrénové / vyfúknuté vajíčka;
pestrofarebný / obrázkový papierový obrúsok;
lepidlo na techniku decoupage;
krakelovací lak,
akrylové farby,
štetce
vodu.

Vajíčko najprv namaľujeme akrylovou farbou a z trojvrstvového papierového obrúsku si vystrihneme motív, ktorý chceme mať na vajíčku. Opatrne odstránime dve biele vrstvy obrúsku tak, aby sme mali v ruke iba tú farebnú. Keď nám akrylová farba na vajíčku zaschne, natrieme ho krakelovacím lakom a znovu necháme usušiť. Jedenkrát ho natrieme ďalšou, kontrastnou farbou a začnú nám vznikať prasklinky. Vystrihnutý motív z obrúsku priložíme k vajíčku a natrieme lepidlom na túto techniku. Necháme ho poriadne vyschnúť a naše dielko je hotové.

Techniky zdobenia vajíčok
Malí pomocníci sa celkom isto rady zapoja do oblepovania vajíčok kúskami papiera. Z farebného samolepiaceho papiera alebo fólie, ktoré dostaneme v každom väčšom papiernictve alebo obchode so školskými potrebami, si vystrihneme rozmanité tvary a nalepíme ich na vajíčko podľa fantázie. Oblepiť ho môžeme aj farebnými stužkami, korálkami, cestovinami alebo čipkou.

Krásne vajíčko sa dá vykúzliť tiež batikovaním, ktoré je najviac rozšírenou kraslicovou výzdobou na celom Slovensku. Okrem šikovných rúk a trpezlivosti budeme potrebovať špendlík alebo trubičku, zohriaty vosk a farebný roztok. Pri tejto technike výzdoby by mali väčším deťom určite pomôcť aj rodičia. Na bielu škrupinu nanesieme zohriaty vosk špendlíkom alebo trubičkou pomocou bodiek, slzičiek a oblúčikov. Dôležité je namočiť špendlík po každom ťahu znovu do vosku. Potom ho ponoríme do pripraveného farebného roztoku, necháme zaschnúť, nahrejeme ho a mäkkou handričkou odstránime zvyšky vosku.

Leptanie je technika príbuzná batikovaniu, ale postup je opačný. Najskôr vajíčko nafarbíme a potom nanesieme vosk. Vajíčko následne vložíme do leptadla, ktoré si pripravíme z octu alebo šťavy z kyslej kapusty a kyseliny dusičnej alebo sodnej. Farba sa tak rozleptá na miestach, kde nie je vosk. Vajíčko opatrne umyjeme teplou vodou a handričkou odstránime zvyšky farby a vosku.

Vyškrabovaním si môžeme vajíčka ozdobiť nasledovne: najskôr ho nafarbíme, necháme uschnúť a špičkou noža alebo špendlíkom vyškrabujeme malými čiaročkami rôzne motívy. Aby sme si prácu zjednodušili, je dobré si najskôr nakresliť ceruzkou na vajíčko želaný vzor.

Veselé kuriatko
Na jeho zhotovenie potrebujeme:
tekutý škrob,
misku,
staré noviny,
4 hrubé žlté papierové obrúsky,
červené papiere,
disperzné lepidlo,
nožnice
fixku.

Najskôr si z novinového papiera namočeného do škrobu vytvarujeme dve gule a tie zabalíme do žltých papierových obrúskov, tiež namočených do škrobu. Guľky spojíme lepidlom a obalíme ich spolu s ďalšími žltými papierovými obrúskami. Z tejto hmoty vytvarujeme kuriatko a necháme ho vyschnúť pri radiátore 2 až 3 dni. Z červeného papiera vystrihneme zobáčik a hrebienok a nalepíme na kuriatko. Na záver mu nakreslíme oči.

Veľkonočná pohľadnica
Na farebný papier odmeriame rozmer približne 24 cm x 24 cm, naznačíme si ho ceruzkou a vystrihneme. Po obvode papiera odmeriame asi 2 cm a tie zahneme smerom dovnútra, papier preložíme na polovicu a okraje zlepíme tak, aby vznikla obdĺžniková obálka.

Z tvrdého farebného papiera si vystrihneme obdĺžnik s rozmermi 20 cm x 15 cm. Prehneme ho po osi dlhšej strany a nalepíme naň kvietok, vajíčko alebo zajačika vystrihnutého z farebných samolepiacich papierov alebo z penového papiera.

Soňa Komová