dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Vianoce s mojou mamou a ich mamkami
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vyberáme z vašich vianočných snov:Keď som bola malá, naše Vianoce neboli bohaté na darčeky. Boli sme 4 deti a peňazí nikdy nebolo nazvyš. Moja mama nám, keď sme už boli starší, vždy dovolila vyzdobiť si stromček podľa nás.Každý rok môj otec išiel do hory s povolením na výrub vianočného stromčeka a doniesol krásne rozvoniavajúcu jedličku alebo borovicu. Tú sme potom s ostatnými súrodencami spoločne ozdobili. Vždy sa nám páčilo ležať pod stromčekom a sledovať náš odraz vo veľkých guliach.

Takže aj napriek ozaj len symbolickým protestom našich rodičov, tie najväčšie vianočné gule boli všetky zavesené celkom dole. Ležali sme potichu pod stromčekom, občas sme sa vymenili aby sme sa videli aj v inej farbe. Z kuchyne sme počuli našu mamu spievať koledy pri varení štedrej večere.

Toto sú tie najkrajšie momenty, ktoré si pamätám z detstva. V týchto okamihoch neboli žiadne hádky ani krik.

Keď boli moje dcéry väčšie, tiež zdobili vianočný stromček samé. Hlavne staršiu to veľmi bavilo. A rovnako ako ja vždy zavesila najväčšie gule naspodok a po večeroch ležala pod stromčekom, sviečky zapnuté a pozerala sa do gúľ. Úplne hypnotizovaná týmto pohľadom tam dokázala ležať hodinu aj viac, občas zmenila farbu gule :)

Moje dcéry teraz už majú svoje vlastné rodiny a deti. Mám troch vnúčikov: Dávidko (10.11.2006), Samko (16.11.2007) a Vilko (14.1.2009) Neviem, čo by som bez nich robila, trávim s nimi všetok voľný čas, ktorý mám a keďže som už na dôchodku, tak ho mám dosť. Zatiaľ sa ešte nedostali do fázy ležania pod vianočnými 
guľami. Ale sú nimi fascinovaní, to je vidieť už teraz. Tak dúfam, že niektoré najbližšie Vianoce budeme ležať pod vianočným stromčekom spolu, pozerať sa na seba do farebných vianočných gúľ a ja im budem rozprávať ako som trávila Vianoce s mojou mamou a ich mamkami. Už sa na to veľmi teším :)

Anna