dnes má meniny Demeter
zajtra Sabína
26.10. 2021
Pôrod v trnavskej nemocnici
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vyberáme z vašich diskusií.Rodila som koncom roka 2003, chcela som ísť najprv do BA , ale som rada, že som šla predsa len do Trnavskej. Prijali ma v skorých ranných hodinách po odtečení plodovej vody, ktorá mi odtiekla doma. na príjme som chytila "nepríjemnú sestru", ktorá ma vyslovene "dirigovala", odprevadila ma do vzdychárne, kde boli veľmi príjemné sestričky. Naozaj sa o mňa starali. Klystír podali jemne s upokojujúcimi slovami, takže som ani neregistrovala "nepríjemný pocit " zavádzania klystíru. Naozaj sa o mňa starali, o 6h ráno sa menili a prišli opäť milé sestričky, aj lekár. Cítila som sa tam naozaj výborne.

Pripomenula som im, že manžela chcem mať pri pôrode, aby sme nezabudli v predstihu mu zatelefonovať do práce a sestrička, ešte ako mi pichla vyvolávačku a roztok glukózy, tak mi doniesla z tašky mobil, aby som mu zavolala a aj mi ho späť odložila.

Správali sa ku mne veľmi príjemne, komunikovali stále so mnou, dovolili mi sa s infúzkou prechádzať, vypláchnuť si vodou ústa, keď mi vyschli... Keď prišiel manžel, privítali ho, dali mu plášť a rodili sme.

Dýchali so mnou, držali ma za ruku, po pôrode na sále nám malého nechali vedľa mňa v postieľke zabaleného a manžel si synčeka fotil, kým mňa zašívali. Potom ma nechali ešte ležať a tlačiť si na brucho tériho misku (aby spľaslo brucho) a manžel ma kŕmil a striekačkou mi dával piť, lebo som ležala. Po hodinke sme sa rozlúčili a previezli ma hore na oddelenie.

Sestrička mi doniesla suchý rožok a čaj (bolo to mimo podávania stravy). Veľmi dobre mi to padlo. Kázali mi do večere si pospať, oddýchnuť a vraj potom môžem malého ísť pozrieť. Ja som ho bola pozrieť do večere asi 3x a o 20h mi ho 1x priniesli na izbu. Podotýkam, porodila som 11:30 a okolo 16h som synčeka mohla ísť pozrieť a o 20h som ho 1x dojčila.

Sestričky z novorodeneckého sa veľmi starali o to, aby sme dojčili, veľmi nás v tom podporovali, pomáhali nám so správnou technikou dojčenia, či prikladania si bábätka. Pomáhali kúpať, prebaľovať a všetko ma tam naučili. Keďže sme tam mali vtedy čiastočný rooming  (len celý deň, nie v noci), mohli sme nechať bábätko aj u sestričiek, ak sme si chceli pospať a oddýchnuť, a na dokŕmenie sme si mohli stále, keď to naše mliečko dostatočne netieklo, pre bábo prísť vypýtať mliečko bebu H.A. Moja detská lekárka veľmi ocenila, že v tejto pôrodnici podávajú Bebu H.A. (hypoalergénnu), čím sa znižuje od začiatku alergia trebárs na bielkovinu kravs. mlieka u bábätiek.

Sestričky veľmi príjemné na pôrodníckom oddelení aj na novorodeneckom. Ja som bola veľmi spokojná. Len tie upratovačky - boli fakt hrozné ako trieskali dverami a košom. To jediné bolo nepríjemné. Inak kamarátky rodili v r. 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 a ani jedna nemala nepríjemné skúsenosti s personálom.

Ešte na záver podotýkam, že som nemala zaplateného pôrodníka, takže som rodila na kartičku poistenca u lekára, ktorý mal práve službu. Bol to mladý lekár, veľmi komunikatívny a aj môj gynekológ po prehliadke po 6-to nedelí povedal, že ako pekne esteticky ma "tam dolu" zašil. Takže mamičky, ja by som TT pôrodnicu navštívila určite opäť...

Milé mamičky, nezabudnite si šľapky do sprchy (žabky najlepšie), kvôli prevencii plesni na nohách. Nikdy a nikde nie je zaručená hygiena, lebo naozaj ráno a večer sa v 3 sprchách sprchuje celá chodba mamičiek a voda tam doslova stojí a každá sa "očisťujeme", takže nebudeme predsa stáť v tom "bordeli". Inak ja vždy šľapky do sprchy používam všade tam, kde sa strieda v sprchách viac ľudí, či už v hoteli, na chate, alebo na kúpalisku, či plavárni a zatiaľ som pleseň na nohách nemala. Naučila som tak aj manžela a hlavne svojho synčeka, ten sa veru bez šľapiek neosprchuje nikde, jedine u starých rodičov a doma.


Iveta