dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Predchádzajte nádche a upchávaniu nošteka - nové informácie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Choroby dýchacích ciest sú najčastejšími chorobami detského veku. Pre najmenšie deti je aj obyčajná nádcha vážny problém. Pri nedoliečení dochádza k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti k jedlu. Čisté nošteky sú dôležité v liečbe a prevencii nádchy. Ideálne je čistenie nošteka fyziologickým roztokom, ktorý nedráždi sliznicu, ale pomáha spriechodniť horné dýchacie cesty.

Poznáme to všetky. Začína sa to úplne nevinným kýchnutím bábätka a o dva dni už nespí celá rodina. Dieťaťu sa zle dýcha, v noci sa budí s plačom a má ťažkosti pri papaní, či dojčení. Nechuť do jedla je spojená so zníženým príjmom živín, čím sa znižuje obranná reakcia detského organizmu pred infekciami. Bábätká nevedia efektívne dýchať ústami, preto je najlepšie nádche predchádzať, a ak ju už bábätko dostalo, efektívne ju liečiť.

Pri prevencii nádchy je dôležitých niekoľko opatrení. Jedným z nich je dojčenie. Materským mliekom sa prenášajú jednak obranné látky, ktoré obmedzujú množenie vírusov, a jednak špecifické protilátky proti mikróbom, s ktorými sa matka dieťaťa stretáva. Je dôležité obmedziť kontakty s chorými osobami (vrátane osôb s bežnou nádchou) a minimalizovať pobyt v prostredí s veľkým množstvom ľudí. Nemožno zabudnúť na preventívnu starostlivosť o nosovú sliznicu. Táto starostlivosť nie je rovnako bežná ako napríklad starostlivosť o ústnu dutinu alebo pokožku, avšak je rovnako dôležitá. Ide o postup, ktorým ochraňujeme a posilňujeme nosovú sliznicu, ktorá predstavuje dôležitú prirodzenú bariéru voči prieniku infekcie.

Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria otužovanie, racionálna strava dojčiacej matky a neskoršie aj samotných detí, očkovanie, starostlivosť o domácu mikroklímu. Na zabezpečenie správnej vlhkosti vzduchu v izbe dieťaťa sa pri prevencii, ale aj liečbe nádchy nesmie zabudnúť. Nízka vlhkosť spôsobuje vysychanie nosovej sliznice. Nadmerná, naopak, premnoženie plesní a roztočov, ktoré poškodzujú sliznicu.

Riasinky nosovej sliznice ustavične kmitajú a tým transportujú hlien a inhalačné nečistoty von z dýchacích ciest. Preventívne šetrné zvlhčovanie a oplachovanie nosovej sliznice napomáha k správnej funkcii riasiniek. Oplachovanie sliznice pri nádche je tiež vhodné na riedenie a odstraňovanie nahromadeného hlienu najmä u detí, ktoré ešte nevedia siakať. MUDr. Peter Víška, detský lekár: „Na tieto účely možno využívať nechemicky pripravené liečivá, čo je u malých detí určite výhodou. Ide o prípravky na báze vodných roztokov na preventívne aj liečebné využitie. Roztoky môžu byť izotonické, hypotonické a hypertonické. Tolerancia týchto roztokov je do značnej miery individuálna. Najšetrnejšie by mali byť izotonické roztoky, ktoré majú rovnakú koncentráciu iónov ako telesné tekutiny, teda sa veľmi dobre tolerujú. Navyše, niektoré z nich sa dajú použiť už od novorodeneckého veku. Ich rozumné dlhodobé užívanie nespôsobuje nežiaduce účinky, ako napríklad niektoré lieky na zmiernenie opuchu nosovej sliznice (tzv. vazokonstrikčné nosové kvapky a spreje). Nezanedbateľnú úlohu zohráva nevyhnutnosť sterility týchto roztokov. Keďže tieto roztoky väčšinou neobsahujú konzervačné látky, existuje riziko, že pri dlhodobom používaní nosových kvapiek v jednom dávkovači nastane ich bakteriálna kontaminácia. Preto by sme mali používať najmä u najmenších detí sterilne balené roztoky na jednorazové použitie, napríklad ampulky“.

FOTO © Edit Belancová