dnes má meniny Xénia
zajtra Karolína
2.6. 2020
Ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Potrebujete znížiť hladinu cholesterolu v krvi? Ponúkame vám 15 rád, ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi.

1. Vylúčte príjem živočíšnych tukov, nekonzumujte tučné druhy mäsa, údeniny a vnútornosti.

2. Nezabúdajte na tzv. skrytý tuk, ktorý sa nachádza vo vysokotučných mliečnych výrobkoch: plnotučné mlieko, kyslá smotana, smotana na šľahanie, smotanové tavené syry, smotanové jogurty; v zákuskoch a cukrovinkách (krémové plnky, cestá, kde sa pri príprave použilo veľa vajec – žĺtka, živočíšne maslá), zemiakové lupienky a pražené oriešky.

3. Z vajec vylučujte žĺtok, na spojenie do pokrmov používajte len bielok. Celé vajce konzumujte jeden. maximálne dvakrát do týždňa.

4. Vylúčte vyprážanie ako spôsob tepelnej úpravy pokrmov, opekajte potraviny na sucho bez pridania tuku. Potraviny môžete v krátkom čase opekať na malom množstve rastlinného tuku a rastlinného oleja.

5. Nekonzumujte polievky, omáčky a prívarky zahusťované smotanou či šľahačkou.

6. Pri príprave ciest a na zahusťovanie pokrmov používajte rastlinné tuky, rastlinnú smotanu, celozrnnú alebo sójovú múku.

7. Konzumujte potraviny obohatené o rastlinné steroly (rastlinný tuk Flora pro.activ), ktoré výrazne znižujú hladinu LDL-cholesterolu v krvi.

8. Obmedzte spotrebu soli, vyhýbajte sa sterilizovaným, v soli nakladaným potravinám.

9. Zvýšte príjem vlákniny. Vo veľkom množstve je zastúpená v ovocí, zelenine, strukovinách, celozrnných pekárenských výrobkoch a obilninách.

10. Pite dostatočné množstvo tekutín. Vyhýbajte sa sladeným sýteným nápojom a minerálnym vodám s vysokým obsahom sodíka.

11. Nezabúdajte na dostatok fyzickej aktivity.

12. Vyhýbajte sa stresu a vypätým nervovým situáciám.

13. Zdržiavajte sa v prostredí bez tabaku.

14. Vylúčte alkohol a fajčenie.

15. Pravidelne absolvujte preventívne lekárske vyšetrenia, kde si dajte vyšetriť hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak.

Zdroj: Spravodaj zdravého životného štýlu

FOTO © Ľudovít Mazan