dnes má meniny Magdaléna
zajtra Oľga
22.7. 2019
Nebezpečné kliešte - čo nám hrozí?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Kliešť obyčajný je – v prípade samičky - dlhý 3 až 4 milimetre, samček je trochu menší, meria okolo 2,5 milimetra. Hladný kliešť sedí na konci konára alebo iných vyčnievajúcich miestach s prednými nohami šikmo zdvihnutými do vzduchu. Kliešť dokáže takto čakať a hladovať aj dlhšie ako jeden rok. Pod korunami stromov sa skrývajú najmä počas leta, majú tam tieň a vlahu. Vysoká prítomnosť kliešťov je však aj vo vysokej tráve, kroví apod. Kliešť obyčajný nie je len parazit sajúci krv, ale môže tiež prenášať nebezpečné choroby – lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Kliešť obyčajný je – v prípade samičky - dlhý 3 až 4 milimetre, samček je trochu menší, meria okolo 2,5 milimetra. Hladný kliešť sedí na konci konára alebo iných vyčnievajúcich miestach s prednými nohami šikmo zdvihnutými do vzduchu. Kliešť dokáže takto čakať a hladovať aj dlhšie ako jeden rok. Pod korunami stromov sa skrývajú najmä počas leta, majú tam tieň a vlahu. Vysoká prítomnosť kliešťov je však aj vo vysokej tráve, kroví apod. Kliešť obyčajný nie je len parazit sajúci krv, ale môže tiež prenášať nebezpečné choroby – lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

Lymská borelióza je infekčné ochorenie. Prvým príznakom ochorenia je šíriaca sa červená škvrna s blednúcim stredom v okolí uštipnutia. Objavujú sa nie príliš špecifické príznaky ako sú horúčka, bolesti svalov, únava. Pokiaľ ochorenie zostane neliečené, postihuje nervovú sústavu, srdce či kĺby. V počiatočných štádiách býva účinná liečba antibiotikami.

Kliešťová encefalitída (kliešťový zápal mozgu) je infekčné vírusové ochorenie napadajúce mozog a mozgové blany. Choroba často prebieha horšie u dospelých než u detí. Môže mať podobu len ľahkých bolestí hlavy a zvýšenej teploty alebo (v druhej fáze) ťažký priebeh spojený s prudkými bolesťami hlavy, vysokými horúčkami, dezorientáciou, poruchami motorickej koordinácie atď. Pri ťažkom priebehu môže dôjsť k úmrtiu alebo k dlhodobejším či doživotným následkom v podobe ochrnutia, poruchám sústredenia či zníženiu intelektuálneho výkonu. Relatívne účinnou prevenciou je očkovanie. Jedinú liečbu predstavuje podporná liečba (vitamíny a lieky tlmiace sekundárne prejavy choroby) a kľud na lôžku.