dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Počítače ešte stále obsahujú nebezpečné chemikálie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Organizácia Greenpeace dnes zverejnila šiestich svetových značiek počítačov. Odborníci analyzovali vo výrobkoch firiem Acer, Apple, Dell, HP, Sony a Toshiba prítomnosť nebezpečných druhov chemikálií ako sú napríklad ftaláty, či zlúčeniny brómu. Celkovo prešlo testom výskumných laboratórií Greenpeace na univerzite v anglickom Exeteri a v nezávislých laboratóriách v Dánsku 18 počítačov pochádzajúcich zo 14-tich krajín Európy, Ameriky a Ázie.

„Výsledky analýz na jednej strane ukázali pozitívny trend. Oproti minulosti výrobcovia počítačov skutočne obmedzili množstvo použitých toxických materiálov. Na druhej strane však ich výrobky ešte stále obsahujú množstvo toxických látok, ako sú nebezpečné ftaláty a brómované spomaľovače horenia,“ konštatovala Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Slovensko.

Brómované zlúčeniny sa nachádzali vo viac ako 40-tich percentách testovaných komponentov. Najnižší výskyt brómovaných zlúčenín bol zistený v laptopoch firmy Sony. Naopak počítače firmy Dell vyšli z testov bromovaných zlúčením najhoršie, pretože obsahovali ich najvyšší percentuálny a hmotnostný podiel.

Testy sa sústredili aj na obsah ftalátov, ktoré sa nachádzajú hlavne v plastoch z  PVC. Vedci zistili, že až 44 percent  všetkých plastických povrchov vo vnútorných častiach počítača alebo v kábloch bolo vyrobených z PVC. Vo všetkých testovaných kábloch sa zistila prítomnosť ftalátov. Najviac ftalátov obsahovali káble laptopov firmy Acer a HP.

“Chemikálie, ktoré podliehajú európskym normám nepresiahli v testovaných počítačoch povolené limity. Problém však predstavujú  látky ako sú brómované spomaľovače horenia a ftaláty, ktoré zatiaľ nie sú v tomto type výrobkov regulované európskou legislatívou, a to aj napriek tomu, že je dokázané ich negatívne pôsobenie na ľudské zdravie. Snahou organizácie Greenpeace je úplne eliminovať toxické chemikálie vo výrobkoch dennej potreby. Budeme sa preto snažiť, aby výrobcovia nahradili nebezpečné chemikálie a lepšie chránili spotrebiteľov,“ vyhlásila  biochemička Greenpeace Mgr. Kateřina Věntusová.

Podľa novej európskej legislatívy RoHS majú výrobcovia počítačov povinnosť značne obmedziť využívanie niektorých toxických chemikálií (olovo, kadmium, ortuť, hexavalentný chróm a niektoré druhy brómovaných spomaľovačov horenia). Podľa názoru Greenpeace je však chybou, že zákony neeliminujú používanie všetkých známych toxických chemikálií, hlavne ak existujú ich bezpečnejšie náhrady. Analýzy totiž preukázali, že každý komponent, ktorý obsahoval či už PVC alebo brómované zlúčeniny má svoj ekvivalent vyrobený bez použitia zdraviu nebezpečných substancií.

Podľa Greenpeace je zaujímavé, že ak by sa jednotlivé časti počítačov (rôznych značiek) spolu skombinovali vznikol by počítač, ktorý by bol takmer bez obsahu testovaných toxických chemikálií.

Greenpeace Slovensko