dnes má meniny Mikuláš
zajtra Ambróz
6.12. 2020
Na Štefana
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Z nášho zvykoslovia

Druhý sviatok vianočný – deň Štefana. Aké zvyklosti patria k prvému z vianočných sviatkov, keď sa mohli prvýkrát roztočiť v tanečnom kole všetci zábavy chtiví?

Dievčatá a ženy skoro ráno si v potoku nohy namočili a poumývali sa rýchlo, aby boli po celý rok svieže v práci i zábave. Ak boli potoky zamrznuté, bosé po snehu poskákali.

Chlapci kone vyumývali v potočnej vode a obsýpali ich ovsom, aby boli mocné a tučné.

Od Štedrého dňa sa prvýkrát na Štefana mohlo izbu pozametať – ak by sa tak spravilo skôr, bohatstvo by sa z domu vynieslo. Smeti sa vysypávali na hnojisko alebo pod stromy.

Krstné matky svojim krstňatám nosili v tento deň „kačky“ upečené z bieleho kysnutého cesta. Zapichli do nich desať alebo dvadsaťkorunovú mincu a pridali stužku, cukríky, šatôčku, ... i sveter, košeľu, látku. Takéto dary dostávali deti dovtedy, kým nešli na birmovku alebo konfirmáciu.

Susedia a známi vstupovali do domu na návštevu len s vianočno-novoročným vinšom, prispôsobeným dňu návštevy.

Ak sa hostia schádzali pri príležitosti mena Štefana, zviazali oslávenca povrazmi a rozviazali, až keď gazdiná pohostenia nanosila.

V niektorých oblastiach sa už na Štefana dievčatá šibali – brezovými prútmi, ktoré sa ešte pred Vianocami uložili do vody a odložili na teplé miesto v dome. Do Štefana prúty vyhnali prvé lístie alebo puky. Dievčatá vďaka šibačke mali byť po celý rok zdravé a čerstvé a chlapci, ktorí za šibačku peniaze a naturálie podostávali, nachystali štefanskú zábavu. Dievčatá pripravili chlapcom makových rezancov a pálenky.