dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Hemoroidy a tehotenstvo
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Počas tehotenstva sa vylučuje u ženy veľké množstvo hormónu, ktorý sa volá progesterón. Ten má za úlohu spôsobovať uvoľnenie elastických vlákien. Žiaľ, aj v žilách, čo má za následok tvorbu kŕčových žíl a hemoroidov počas gravidity.

K vzniku hemoroidov napomáha postupom tehotenstva aj zväčšujúca sa váha plodu, ktorý tlačí na cievy v panvovej oblasti a spomaľuje odtok žilovej krvi z dolných končatín a oblasti panvy. 

Prítomnosť hemoroidov nie je primárnym dôvodom na ukončenie tehotenstva cisárskym rezom. Uvažovať o ňom by sa dalo len pri ich akútnej komplikácii, napríklad pri krvácaní. Stáva sa, že po pôrode v dôsledku tlačenia v 2. dobe pôrodnej, dôjde u niektorých žien k zhoršeniu hemoroidov. Takáto situácia sa rieši medikamentózne alebo v krajnom prípade chirurgicky.

Počas tehotnosti je možné na zlepšenie hemoroidov užívať lieky, napr. Detralex alebo rektálne čípky, masť Aviril H. Na hemoroidy je účinná aj homeopatická špecialita Avenoc vo forme masti a čípkov. Dá sa použiť aj v tehotenstve, pretože homeopatické lieky nemajú nežiaduce účinky ani na matku ani na plod. Masť sa používa v jemnej vrstve 2 - 3x denne, čapík sa odporúča na noc.

Hemoroidy a zápcha sú v tehotnosti časté. Predchádzať sa im dá prijímaním stravy s vysokým obsahom vlákniny a dostatočným prívodom tekutín pri jedení. U dlhšie trvajúcej zápchy sa doporučuje glycerínový čípok alebo čaje s preháňacím účinkom. Takáto liečba by mala umožniť stolicu aspoň jedenkrát denne, najlepšie ráno.

 

Komentáre:
Neprihlásený »
Pi, 01/09/2015 - 12:32

Mne zo všetkých možných gélov pomáhal najviac Hemostop hlavne keď som ho skombinovala aj s tobolkami. Je najlepšie to čím skor podchytiť a riešiť a nečakať, že to prejde samé. Ja som s tým mala rýchlo pokoj chvalabohu.

Neprihlásený »
Pi, 11/23/2012 - 21:10

S hemoroidmy som si počas tehotenstva užila svoje. Dokonca sa mi vrátili aj keď malá bola už na svete. Lekárka mi vysvetlila,že v podstate je to problém so žilami, odporučila mi Diosminol a masť na lokálne upokojenie. Táto liečba zaúčinkovala a pomohla mi. Dúfam, že sa mi už nevrátia akeDˇáno, aspoň už viem čo mi rýchlo pomôže.