dnes má meniny Bibiána
zajtra Oldrich
2.12. 2020
Hry na upršané dni
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Väčšina rodičov malých detí určite bude súhlasiť s tým, že vlny daždivého počasia sú skúškou trpezlivosti aj pre toho najpokojnejšieho a najtolerantnejšieho človeka. Dni sa zdajú dlhšie, deti sú roztopašnejšie a činností, ktoré by ich zamestnali, niet nikdy dosť.

Pobrežie Britskej Columbie, kde žijeme, sa často nazýva aj mokrým pobrežím. Skúseností z období, keď som bola nútená zostať doma s bábätkami, batoľatami či predškolákmi, mám viac, než dosť. Keď boli tri z mojich starších detí malé, bolo bohužiaľ veľa takých daždivých dní, a ony všetky tri už boli hore o piatej ráno. Takže, zásobáreň hier na celý deň bola vyčerpaná už o ôsmej hodine.

Pred  nami bolo ešte najmenej osem či deväť hodín, kým príde domov ocko. 

Počas takýchto dní, ktoré nám pripadajú obzvlášť nekonečné, je najlepšie vypadnúť z domu – ak je to možné. Zavolajte priateľke a dohodnite sa na spoločnom obede či predpoludní. Oblečte všetky deti do pršiplášťov a choďte na krátku prechádzku. Ak bývate blízko pri reštaurácii, kde je aj detské kútik, využite to. Nemusíte tam míňať veľa peňazí a personál väčšinou nič nenamietne, ak si dáte kávu či džús a strávite tam s deťmi hodinku hraním. Môžete dokonca ísť aj do nákupného strediska a poprezerať si výklady. Bývali sme blízko centra, vo vnútri ktorého bola fontánka a moje malé dievčatko pri nej strávilo dosť veľa času vhadzovaním mincí.

Ak už z akejkoľvek príčiny nemôžete ísť von, pripravte si veľa zábavných činností, ktoré možno robiť vnútri. Vo väčšine prípadov sa deti zabavia samy, ak im dáte vhodné veci.

Nazhromaždite predmety, ktoré môže batoľa ukladať na seba: vhodné sú prázdne škatule od cereálií, špulky od nití a kelímky od jogurtu s vrchnákmi.

Dajte dieťaťu rôzne (ale bezpečné a nerozbitné) kuchynské pomôcky, pomocou ktorých skomponuje vlastnú symfóniu: drevené lyžice, metličky na šľahanie, stierky, hrnce, rajnice s pokrievkami  a pod.

Oprite hladkú dosku o stoličku alebo gauč. Vytvoríte tým šikmú rampu, po ktorej je možné púšťať dolu rôzne predmety.

Vytvorte dieťatku jednoduché bábky z papierových vrecúšok alebo kartónových trubíc.

Ďalšie nápady.

Trish Kuffnerová

nechajte sa inšpirovať hrami Trish Kuffnerovej: Hry pre najmenších. Bratislava: Ikar, 2006.
s povolením vydavateľstva

FOTO © Fero Miko