dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Teplo a veľa slniečka v podkroví
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Každý túži mať svoje vlastné kráľovstvo zariadené s fantáziou, odzrkadľujúce ich vlastnú osobnosť. Podkrovie je priestor, ktorý láka a navádza k splneniu želaní o skvelom bývaní...

Môj svet v podkroví...
Zariadenie pracovne v podkroví je určite správny krok. Tento zaujímavý a útulný priestor ponúka voľnosť množstvu nápadov. Šikmá strecha uzatvára priestor tak príjemne, že sa tu obyvatelia cítia bezpečne a spokojne.

Iste si pamätáte na rôzne skrýše, bunkre a domčeky, ktoré ste si hľadali alebo stavali v detských časoch po domácnosti. Je to pocit vlastného priestoru, ktorý vyhľadávame aj v dospelosti a práve ten ponúka podkrovie.

Zariaďovanie izby vhodnej pre dieťa nie je jednoduchá záležitosť. Ide o množstvo drobností, ktoré by sme mali dodržať, aby sa dosiahol príjemný pocit, ale aj funkčnosť priestoru.

Dôležité je svetlo
Každý lekár vám iste dosvedčí, že svetlo je veľmi dôležité pre život človeka, preto by sme nemali tento zdroj podceňovať. K dobre zariadenému podkroviu patrí aj kvalitné strešné okno s možnosťou zatemniť a zatieniť obývanú miestnosť.

Výber okna je investíciou na dlhé obdobie a preto si treba vybrať kvalitu overenú tradíciou. Ceny strešných okien sú porovnateľné, takže kvalita je dostupná pre všetkých. Známy výrobca strešných okien ponúka dokonca 10-ročnú záruku! Nové druhy zasklenia majú výnimočnú pevnosť a sú odolné voči silným nárazom. Okná s takýmto zasklením majú vylepšené zvukovo-izolačné vlastnosti, takže aj v oblastiach so zvýšenou hlučnosťou je bývanie príjemné a ničím nerušené.

Ak je svetla veľa, treba zatieniť alebo zatemniť...

Zatemňujúca roleta
Spomedzi vnútorných roliet najdokonalejšie zatemňuje roleta so špeciálnou reflexnou vrstvou na vonkajšej strane. Udržuje teplo v miestnosti a chráni pred dopadajúcimi slnečnými lúčmi. Pomocou nej dosiahneme v podkroví takmer úplnú tmu, čo je výhodné napríklad pre popoludňajší spánok počas slnečných dní. Roletka je uchytená v bočných lištách na vnútornej strane rámu okna a preto je možné zafixovať ju v ktorejkoľvek polohe.

Tieniaca roleta
Rovnaká manipulácia je aj s tieniacou roletou. Ideálna je napríklad v kuchyni, obývacej miestnosti, či detskej izbe, nakoľko zatieni a prepustí aj dostatočné množstvo svetla potrebného na prácu či relax. Na slovenskom trhu sa rolety ponúkajú v širokej škále farebných odtieňov a tak nie je problém dosiahnuť ideálnu farebnú harmóniu vášho podkrovia.

Plisovaná roleta je atraktívna tým, že zmäkčuje prichádzajúce svetlo a jej ovládanie je mimoriadne komfortné. Špeciálna vrstva  na vonkajšej strane plisovanej látky navyše zaisťuje účinnú ochranu pred prenikajúcim teplom v lete a chladom v zime.

Špecifické postavenie pri podkrovných tieniacich doplnkoch má lamelová žalúzia. Nastaviteľné lamely pohybujúce sa vo vodiacich lištách umožňujú regulovať nielen intenzitu, ale i smer prichádzajúceho svetla, čo  pozitívne vplýva na vytvorenie príjemnej atmosféry a pohody v podkroví. Aj táto žalúzia vďaka špeciálnej reflexnej vrstve na jednej strane lamely umožňuje regulovať teplo prenikajúce cez okno dovnútra aj von. Lamely sa ovládajú prostredníctvom praktického ovládacieho prvku, nezavadzia žiaden visiaci povrázok!

Vonkajšie markízy – stop teplu v podkroví!
Vonkajšia markíza by v letných mesiacoch nemala chýbať na žiadnom strešnom okne orientovanom na slnečnú stranu. Je vyrobená z čiernej sieťoviny zo skleného vlákna. Unikátna je v tom, že redukuje množstvo tepla dopadajúceho na sklo až o 65 %, čím zabezpečí príjemnú pohodu v podkroví aj v tých najhorúcejších páľavách. Ovláda sa z interiéru a keď ju nepotrebujeme, je zrolovaná v hornej časti okna.

Kombinácia markízy a niektorého z interiérových doplnkov je najrozumnejší spôsob ako zabrániť, aby slnečné lúče a teplý vzduch prehrievali podkrovie. Výhodné je kúpiť si ju v cenovo výhodnej sade, obsahujúcej roletku a vonkajšiu markízu. Táto kombinácia zaručene ochráni pred slnkom aj teplom v teplých mesiacoch.

Výhodná je kombinácia zatemňujúcej a plisovanej rolety. Táto kombinácia na jednej strane zatemní a zmäkčí svetlo, na druhej strane úplne zatieni. Je len na vás, či chcete mať jemné prítmie, alebo úplnú tmu.

Jedinečnú funkciu, nielen počas letných mesiacov, plní vonkajšia roleta. Je určená na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností strešného okna ako aj reguláciu svetla a tepla. Zatiahnutím vonkajšej rolety vzniká v interiéri takmer úplné zatmenie a vďaka schopnosti regulovať hluk, napr. počas dažďa, aj pokojná a tichá atmosféra. Účinným pomocníkom sa môže stať aj z bezpečnostného hľadiska, nakoľko uzamykací mechanizmus chráni pred násilným manipulovaním rolety z exteriéru.

Osobitné miesto medzi doplnkami pre strešné okná má sieťka proti hmyzu, ktorá zabraňuje vniknutiu hmyzu do interiéru počas vetrania. Montuje sa na ostenie okolo okna a keď sa nepoužíva, zostáva zrolovaná pod lištou.

Unikátnou novinkou vo svete strešných okien je solárny pohon okenných doplnkov. Solárny panel zachytáva slnečnú energiu, pomocou ktorej sa potom doplnky (vnútorné a vonkajšie rolety) ovládajú.

Nie je nutné myslieť na dobíjanie batérií, či pripojenie do siete, keďže výrobky sú napájané zo solárneho článku, umiestneného z vonkajšej strany doplnku. Vďaka bezdrôtovému zapojeniu je ideálnym riešením pre ovládanie strešného doplnku na nových aj  existujúcich strešných oknách. Okná sa ovládajú pohodlne pomocou diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou výrobku.

Či už sa rozhodnete pre rolety, žalúzie alebo markízy, nezabúdajte, že tieto ochránia nielen vaše podkrovie, ale najmä čaro bývania v podkroví.

Najlepším signálom toho, že ste detskú izbu zariadili v podkroví vhodne, je spokojnosť vášho dieťatka a jeho radosť pri hrách v tejto miestnosti. 

Ing. Ingrid Kantorová

foto: VELUX