dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Stanovisko MPSVR k návrhom valorizácie dôchodkov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú pripravil rezort práce, sociálnych vecí a rodiny a o ktorej bude na aprílovej schôdzi ako o spoločnom návrhu parlamentných politických strán rozhodovať NR SR v 2. čítaní, neobsahuje žiadne zmeny v súčasne platnom systéme valorizácie dôchodkov. Ministerstvo práce je totiž presvedčené, že najvhodnejším spôsobom pravidelného zvyšovania dôchodkov je zachovanie tzv. švajčiarskeho modelu, ktorý znamená reálny rast dôchodkov pre všetkých poberateľov.

Vzhľadom k tomu, že rokovanie v rámci výborov k novele zákona ešte neprebehlo, ministerstvo práce nepozná žiadny pozmeňovací návrh, ktorým by sa menila súčasná valorizácia dôchodkov. Zaznamenali sme však niekoľko stanovísk jednotlivých poslancov, ktoré naznačujú, aké pozmeňovacie návrhy je možné v rámci 2. čítania očakávať.

Jedná sa o 3 návrhy:
- valorizovať všetky dôchodky pevnou sumou (Slobodné fórum)
- rozdeliť dôchodcov do viacerých valorizačných pásiem (SMER-SD)
- rozdeliť dôchodcov do 2 valorizačných pásiem, výšku dôchodku do úrovne priemernej mzdy švajčiarskym spôsobom, nad úroveň priemernej mzdy žiadna valorizácia (KDH).

Ministerstvo práce zdôrazňuje, že ani jeden z uvedených návrhov nepovažuje za správny, ale za neštandardný, ktorý navyše neopodstatnene vytvára nové skupiny dôchodcov. Cieľom valorizácie je zabezpečiť pravidelné zvyšovanie všetkých dôchodkov tak, aby ich reálna hodnota neklesla. Inú funkciu valorizácia neplní v žiadnej vyspelej krajine.

Rezort práce zatiaľ nedisponuje informáciami o tom, že by ktorýkoľvek z vyššie uvedených návrhov mal väčšinovú podporu parlamentných politických strán.

Martin Danko
hovorca MPSVR SR
tlačová správa