dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019
Ako spoznáte GM produkty?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Od vstupu Slovenska do Európskej únie 1. mája 2004 vstúpila aj u nás do platnosti nová legislatíva, týkajúca sa povinného označovania geneticky modifikovaných potravín a krmív. Je to veľké plus najmä pre spotrebiteľov, ktorí sú takto informovaní o prítomnosti GMO vo výrobku a zároveň tak získavajú lepšiu možnosť odmietnuť GMO. Podľa novej legislatívy musia byť totiž označené všetky výrobky, ktoré obsahujú, skladajú sa, alebo sú vyrobené zo zložiek obsahujúcich viac ako 0,9 % geneticky modifikovaných organizmov.

Týka sa to aj geneticky modifikovaného krmiva pre zvieratá. Ak však v zložení výrobku nájdete napr. „modifikovaný škrob“, nejde o GM výrobok. Produkt, ktorý je GM, môže mať v zložení uvedené napr.: vyrobené z geneticky modifikovanej sóje MON–04032 –6.

Najčastejšie geneticky upravované plodiny sú sója, kukurica a repka olejná.

V legislatíve sa však vyskytli určité medzery. Výrobky zo zvierat (napr. mäso, mlieko, vajcia) kŕmených geneticky modifikovaným krmivom, nemusia byť označené. V skutočnosti sa však väčšia časť geneticky modifikovaných plodín používa ako krmivo. V najbližších 2 rokoch sa na pôde Európskej únie bude prejednávať aj problém potravinových prísad (napr. vitamíny, dochucovacie prostriedky, sladidlá, stabilizátory), ktoré sa vyrábajú za pomoci GM technológií. Ani tieto produkty podľa súčasnej legislatívy netreba označovať.

Greenpeace však v prvom rade bojuje proti samotnému pestovaniu GM plodín, keďže ich nebezpečenstvo spočíva aj v nekontrolovateľnom šírení vo voľnej prírode, čo môže negatívne ovplyvniť naše životné prostredie.

Zdroj: Greenpeace