dnes má meniny Timotej
zajtra Gejza
24.1. 2022
Ako "bojovať" s alergiou
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pri prvých príznakoch akejkoľvek alergie by ste mali čím skôr kontaktovať alergológa. Dnes existujú najmodernejšie lieky tretej generácie, takzvané antihistaminiká, ktoré obsahujú účinnú látku levocetirizín. Tieto lieky majú minimálne nežiadúce účinky, nespôsobujú útlm, majú protizápalový účinok a zabezpečia aj ťažkým alergikom normálnu kvalitu života.

Štúdie dokázali, že viac ako 80% detí, užívajúcich liek s levocetirizínom, dosiahlo rýchle zlepšenie zdravotného stavu, pričom zlepšenie je viditeľné už po prvom dni liečby... Môžu sa užívať celoročne ako prevencia, predpíše vám ich ošetrujúci lekár.

Vedeli ste?
Pozor na med! Môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu.

Nikotín, ktorý obsahuje tabak, zhoršuje opuch nosnej sliznice. Mali by ste teda rozhodne prestať fajčiť a požiadať všetkých naokolo, aby s týmto nepríjemným zlozvykom prestali tiež.

Plávanie v bazéne je pre alergikov ideálne, pretože je tu teplý a vlhký vzduch, ktorý podporuje dýchanie. ALE POZOR! Niektoré bazény majú silne chlórovanú vodu a to môže dráždiť sliznice dýchacích ciest.

50% alergikov, ktorí reagujú na peľ brezy, je súčasne precitlivelých na jablká.

Exematici by nemali používať bežné mydlá, existujú špeciálne mydlá pre exematikov.

Snažte sa čo najčastejšie meniť posteľnú bielizeň a denne spálňu vetrajte. Jeden gram prachu z matraca a lôžka môže obsahovať 2000 až 15 000 roztočov.

Rešpektujte rady vášho lekára – alergológa, ktorý má najnovšie poznatky o vývoji, hrozbách a možnostiach liečby vašej alergie.

Ingrid Kantorová