dnes má meniny Oldrich
zajtra Barbora Barbara
3.12. 2020
Fašiang
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Fašiang je obdobie od Troch kráľov až po 24.00 hod. v utorok pred škaredou – popolcovou stredou. Vtedy sa začína pôst (40 dní – popolcová streda – nedeľa po Vzkriesení).

Na dedine bol fašiang obdobím relatívneho pracovného pokoja na hospodárstve. Organizovali sa zabíjačky, zábavy a tiež sa robievalo veľa svadieb.

U nás zábavy organizovali rôzne zložky: ČSČK, SZM, ŽENY, Športovci, Hasiči a tiež i budúci regrúti v kultúrnom dome. Boli to zábavy, na ktoré  mal prístup každý občan obce. Prichádzali i mládenci z okolitých obcí. Na tieto zábavy chodili i rodiny s dcérou, dcérami. Rodičia prvýkrát uviedli svoje dcéry na zábavu. Popri aktívnych tanečníkoch boli aj prísediaci, ktorí chodili pre klebety. Obyčajne to boli staršie ženy, ktoré keď vydeli mládenca  tancovať s dievčaťom dva – trikrát, už to spájali s tým, že je to vážne a hovorili o budúcej svadbe.

Hudba – kapela bola vždy živá, domáca alebo z okolitých  dedín. Organizovali sa tiež maškarné plesy. Na tie mládež patrične vyzdobila sálu kultúrneho domu.

Počas fašiangov tiež ochotníci nacvičovali divadlo alebo SZM rôzne kabaretné scénky pod taktovkou obyčajne riaditeľa školy.

Športovci chodili ako fašiangovníci – skupina i s hudobným doprovodom, oblečení do súkenných nohavíc a vyšívaných košieľ. Navštevovali domácností, kde zatancovali, zaspievali, pojali do tanca gazdinú, dievčatá. Domáci sa poďakovali a obdarovali fašiangovníkov pálenkou, údenárskymi výrobkami zo zabíjačiek a mnohí aj peniazmi.

Keď som bol malý chlapec, otec mne aj bratom spravil drevené šable pre fašangovanie po rodine a známych. Pri návšteve sme spievali za pohybu so šabľou v ruke:
 

Fašiangy,Turice, Veľká noc príde,
kto nemá kožúška zima mu bude.
Ja nemám kožúška, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky nech sa popasiem.
A tam hore na komore
sedí kocúr na slanine,
choďte si ho odohnať
a mne kúsok odrezať.
Ak mi málo odrežete,
hlboko sa porežete
a budete banovať.


Potom domáci prišli s odrezaným kusom slaniny, ktorý sme si nastokli na šabľu.

Zábavy – fašiang končil v utorok o pol noci pred popolcovou stredou pochovávaním basy –symbolickým pohrebom, pri ktorom miestni občania v prestrojení za  farára, organistu, kostolníka  uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, kvílenia, smiechu a zábavy všetkých prítomných.       

Dedo Stano