dnes má meniny Branislava Bronislava
zajtra Ivica
14.12. 2018
Vyhýbajú sa inkontinentné ženy cvičeniu?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Existuje množstvo výskumov, ktoré sa zaoberajú tým, nakoľko môžu problémy s udržaním moču ovplyvniť bežný život pacientov. Jeden z nich, vykonaný v spolupráci s vedcami z niekoľko štátov USA, sa zaoberal tým, či sa ženy kvôli inkontinencii vyhýbajú cvičeniu. V rámci štúdie bolo oslovených 5130 žien, ktoré odpovedali na celý rad otázok: okrem ich osobných charakteristík sa otázky týkali aj toho, nakoľko sa venujú cvičeniu (štandardizovaný dotazník: Physical Activity Questionnaire) a aké intenzívne sú ich problémy s udržaním moču (merané napr. pomocou Sandvik Severity Index).

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Dotazníky vyplnilo 68 % opýtaných žien, ktoré boli podľa miery telesnej aktivity rozdelené približne na tretiny: málo aktívne (34,6 %), dostatočne aktívne (29,7 %) a vysoko aktívne (35,87 %). Približne tretina žien rovnako trpela problémami s udržaním moču (34,3 %). Pri cvičení sa s únikom moču stretla každá siedma žena, pričom tieto problémy boli častejšie u žien, ktoré veľa cvičili (15,9 %), ako u málo aktívnych (11,8 %).

Keď vzali vedci do úvahy vek, ďalšie ochorenia, úroveň vzdelania a etnickú príslušnosť, zistili, že ženy s najťažšou inkontinenciou patrili 2,64-krát častejšie k tým málo aktívnym. Navyše 9,8 % žien uviedlo, že je pre nich inkontinencia prekážkou, ktorá im v cvičení bráni. Medzi ženami, ktoré inkontinenciou trpia, pritom toto percento rastie s intenzitou problémov: mierna inkontinencia bránila cvičení iba 9,2 percentám žien, stredná už 37,8 percentám, silná 64,6 percentám, a ženy s veľmi intenzívnou inkontinenciou ju považovali za dôvod necvičiť v 85,3 percentách prípadov.

Na základe svojich zistení vedci konštatujú, že sa potvrdilo, že problémy s udržaním moču podstatne ovplyvňujú život tých, ktorí nimi trpia. S cvičením ide pritom o to isté - o začarovaný kruh: bez primeranej fyzickej aktivity totiž svaly ďalej slabnú, navyše môže žena ľahšie priberať na váhe – a oba tieto faktory sú opäť rizikovými pre inkontinenciu.


Zdroj:
Obstetrics & Gynecology, PR Newswire, Reuters Health News
Spravodaj Inco Fóra
 
Ak máte problém s inkontineciou, navštívte našu Poradňu inkontinencie.