dnes má meniny Edita
zajtra Cyprián
26.9. 2018
Keď sa svet skladá iba z tieňov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Svet sa skladá iba z tieňov. Cestovanie, riadenie vozidla, pozeranie televízie a dokonca aj čítanie sa stáva nemožným. Tváre rodinných príslušníkov sa rozmazávajú alebo úplne zmiznú. Kvalita života ľudí, ktorí trpia VPMD - vekom podmienenou makulárnou degeneráciou, sa postupne nenávratne znižuje...

Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPMD) je rozšírená očná choroba, ktorá je medzi laickou verejnosťou takmer neznáma. Svetová zdravotnícka organizácia so sídlom v Ženeve očakáva neustále zvyšovanie počtu ľudí, ktorých môže postihnúť VPMD s následným poškodením zraku. Celosvetovo je postihnutých viac ako 161 miliónov mužov a žien.
V rozvinutých priemyselných krajinách je VPMD najčastejšou príčinou nevyliečiteľného zhoršenia zraku u ľudí nad 65 rokov. Do skupiny ohrozených osôb patria prevažne ľudia vo veku nad 50 rokov. Podľa odhadov už chorobou trpí tretina populácie vo veku od 75 do 85 rokov, pričom ide o rastúci trend. Vzhľadom k všeobecnému starnutiu populácie bude VPMD v budúcnosti predstavovať závažný problém. Choroba môže napadnúť kohokoľvek. Toto nebezpečenstvo sa doposiaľ podceňovalo a informácie o ňom sú nedostatočné.


Čo je vekom podmienená makulárna degenerácia(VPMD)?
Ako naznačuje už samotný názov ochorenia, ide o degeneratívne ochorenie žltej škvrny (maculy lutey), súvisiace s vekom človeka.

Prejavuje sa poklesom centrálnej zrakovej ostrosti na jednom alebo oboch očiach. Pre postihnuté osoby to, samozrejme, znamená zásadné obmedzenie v každodennom živote. Človek trpiaci VPMD nie je schopný rozoznávať ľudské tváre, nemôže čítať, šoférovať, sledovať televíziu, ale aj prejsť samostatne cez ulicu je pre neho veľký problém.

                               

Odborný názov miesta najostrejšieho videnia na sietnici je macula lutea (žltá škvrna). Táto oblasť o rozmere 4,5x3 mm obsahuje najvyššiu koncentráciu fotoreceptorov, tyčiniek a čípkov, buniek, ktoré človeku umožňujú vnímať obraz, intenzitu a farbu svetla. Optické médiá a očná šošovka sústreďujú lúče svetla do oblasti makuly. Práve tu sa vytvorí najostrejší obraz, ktorým sme schopný vnímať. Ide o proces veľmi podobný tomu, keď sa človek snaží lupou zapáliť novinový papier.
Niektoré zložky slnečného žiarenia spôsobujú metabolické procesy, pri ktorých sa uvoľňujú oxidanty (tzv. voľné radikály), ktoré môžu poškodiť sietnicu. Našťastie, zdravé ľudské oko je vybavené akýmsi prirodzeným obranným mechanizmom, ktorý mu umožňuje znižovať oxidačný stres. Dôležitú rolu v tomto obrannom systéme zohrávajú dva antioxidanty, ktoré sa vyskytujú výhradne v žltom makulárnom pigmente: ide o karoténoidy zeaxantín a luteín. Pri procese ochrany oka sú tiež dôležité minerály zinok a selén (stavebné kamene dôležitých antioxidačných enzýmov) a vitamíny C a E. Vyvážená strava, bohatá na tieto látky, zabezpečuje, že obranný systém oka zostane v dobrej kondícii.

Bohužiaľ, tak ako obranný systém s pribúdajúcim vekom starne, obtiažnejšie zabezpečuje potrebné látky iba z potravy a stáva sa tak zraniteľnejší. „Ak organizmus neprijíma dostatočné množstvo stopových prvkov a antioxidantov z potravy, je možné ich nedostatok nahradiť potravinovými doplnkami, ktoré pôsobia preventívne voči vekom podmienenej makulárnej degenerácií,“ zdôrazňuje MUDr. Jaroslav Hasa, CSc. z Fakultnej nemocnice v Bratislave.


Preventívne opatrenia
Ochrana a prevencia v boji proti VPMD sú dôležité hlavne preto, že doposiaľ dostupné metódy liečenia vekom podmienenej makulárnej degenerácie (fotodynamická terapia, laserová koagulácia) sú vhodné iba pre malú skupinu pacientov postihnutých týmto ochorením. Navyše tieto metódy môžu byť použité iba v neskoršom štádiu ochorenia a aj tak dokážu vývoj ochorenia iba spomaliť. Úplne vyliečiť ho však nedokážu. Človeku, ktorý v dôsledku VPMD príde o zrak, ho už vrátiť nedokážu.

Rozsiahle vedecké výskumy a štúdie potvrdzujú, že dostato
čný prísun potrebných látok<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
prostredníctvom potravinových doplnkov pomáha znížiť riziko vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie a spomaliť rozvoj choroby. Štúdie, ktoré sa zaoberali vekom podmienenou makulárnou degeneráciou potvrdzujú, že pravidelný denný príjem antioxidantov, zinku, vitamínov C, E a karotenoidov môže priaznivo ovplyvniť makulárnu degeneráciu. Aj podľa ďalších štúdií je dlhodobý prísun luteínu a zeaxantínu dôležitý pre zvýšenie hustoty pigmentu obsiahnutého v macule, čo sa potom prejavuje v znížení rizika výskytu VPMD.

Prevencia a včasná liečba pomocou diéty, doplnenej o vhodne zvolené doplnky výživy, sú kľúčovými prvkami, ktoré chránia človeka pred ochorením nazývaným vekom podmienená makulárna degenerácia.

Ktoko
ľvek starší ako 50 rokov je potencionálny pacient trpiaci VPMD a mal by preto navštíviť očného lekára. Iba odborník je schopný ochorenie diagnostikovať a doporučiť vhodné
potravinové doplnky.

„Štúdia vekom podmienených očných chorôb”, ktorú vykonal National Eye Institute v USA potvrdila, že každodenný prísun zinku, vitamínov C a E a karotinoidov prostredníctvom potravinových doplnkov môže priebeh choroby spomaliť a dokonca ju aj vyliečiť. Preto oftalmológovia v stále väčšej miere odporúčajú používanie potravinových doplnkov, napríklad Ocuvite Lutein. Tento výrobok je pripravený tak, aby čo najlepšie zodpovedal potrebám ľudského oka – obsahuje vo vyváženom pomere všetky potrebné stopové prvky. Po konzultácii s očným lekárom môže byť používaný ako prevencia voči vekom podmienenej makulárnej degenerácii.


Zdroje:
Scientific Monograph, Dr. Mann Pharma, 2. vydanie, júl 2003, Berlín
Granado F., Olmedilla B., Blanco I.: Nutritional and clinical relevance of lutein in human health, British Journal of Nutrition, 2003, 90, 487-503, Tabuľka 2
Jam Diet Association, 1993, 93.284-295, Úrad Spojených štátov amerických pre poľnohospodárstvo
Haytowitz, D. B. et al: A Comparison of Old and New Carotionoids Values, USDA’s
National Food and Nutrient Analysis Program:
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/Data/Other/EB04_NFNAP_Carot.pdf
http://www.ocuvite-medialibrary.com