dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019
Migréna u detí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Podľa štatistík je migréna častým ochorením detského veku. Trpia ňou približne 4% detí. V predškolskom a mladšom školskom veku je rozdelená rovnako medzi chlapcov a dievčatá. Rozdiel nastáva v období puberty, kedy migrénou trpí dvojnásobný počet dievčat. Zaujímavosťou je, že polovica dospelých pacientov s migrénou za začiatok svojho ochorenia udáva obdobie pred 20. rokom života. Štvrtina pacientov dokonca obdobie pred 10. rokom života.

Prejavy migrény

Všeobecne migrénou označujeme prevažne jednostranné bolesti hlavy, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v záchvatoch a periodicky sa opakujú. Bolesť zvyčajne sprevádza nevoľnosť a vracanie, niekedy závraty.

U detí, v porovnaní s dospelými, bolesť hlavy často nie je lokalizovaná na jednu polovicu hlavy, ale vyskytuje sa obojstranne na čele alebo v spánkoch.
Migréna u detí má aj ďalšie špecifiká:
-          migréna sa prejavuje zriedkavejšie a bolesť trvá kratšie
-          provokujúce príčiny typické pre dospelých ako napríklad stres, únava, menštruácia sú u detí zriedkavejšie alebo úplne chýbajú
-          bolesť hlavy zvyčajne po spánku ustúpi
-          špecifickou formou migrény u detí je zmätenosť a dezorientácia


Čo robiť, aby sme dieťaťu pomohli?
Ak sa u dieťaťa objaví migréna, odporúča sa uložiť ho do tmavej miestnosti, dať mu liek na odstránenie bolesti a nechať ho, nech zaspí. 

Vyskúšajte homeopatický liek Cephyl, ktorý vyrábajú francúzske laboratóriá Boiron. Ide o jeden z mála homeopatických liekov, ktorý je kombinovaný s liekom klasickej medicíny. Obsahuje totiž malé množstvo kyseliny acetylosalicylovej. Pomôže zbaviť sa bolesti a ľahšie zvládnuť vzniknutú situáciu.
Pre deti od 6 do 15 rokov sa odporúča zapiť malým množstvom vody 1 tabletu 2 až 3 krát denne. Dospelí a deti od 15 rokov užívajú 1 – 2 tablety 2 až 3 krát denne.
Tento liek je účinný aj pri bolestiach zubov, kĺbov, pri reumatických bolestiach a pri horúčkovitých stavoch. Jeho výhodou je, že nevzniká naň závislosť a neovplyvňuje pozornosť, takže je vhodný aj pre vodičov a všetkých, ktorých povolanie si vyžaduje sústredenú pozornosť. Dostať ho kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. 

Ak sa bolesti hlavy a migréna objavujú častejšie ako je bežné (3 – 4 krát do mesiaca), odporúča sa navštíviť lekára – homeopata, ktorý dieťa vyšetrí a na základe výsledkov mu predpíše potrebný liek. Kontakt na lekára – homeopata v mieste bydliska sa tu.

Katarína Mikulcová