dnes má meniny Laura
zajtra Norbert
5.6. 2020
Ktoré zmeny sú pri stárnutí normálne?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Mnohí ľudia sa domnievajú, že nemá cenu sa znepokojovať potiažami s udržaním moču, veď medzi staršími ľuďmi trpí podobnými problémami kdekto, je to vlastne normálne, tak prečo chodiť k lekárovi? Taký názor je ale nesprávny.

Problémov s udržaním moču je možné sa zbaviť, a to napríklad cvičením alebo užívaním niektorých liekov. Pravdou ale je, že starší ľudia ovládajú s potiažami svoje močové cesty častejšie než ostatní. Dôvodom ich problémov sú niektoré fyziologické zmeny, ku ktorým v organizme s pribúdajúcim vekom môže dôjsť.

Pokles elasticity močového mechúra môže spôsobiť, že sa zmenší kapacita tohto orgánu. Dôsledkom potom je, že starší človek cíti potrebu močenia častejšie než predtým.

Môže dôjsť k oslabeniu detruzoru, svalu, ktorý je zodpovedný za zmrštenie stien močového mechúra, čím dochádza k vypudeniu moču z tela. Dôsledkom takého oslabnutia môže byť neschopnosť dokonale mechúr vyprázdniť.

Môže vzrásť počet prípadov, keď sa detruzor zmrští samočinne, a tým vypudí moč z mechúra aj vtedy, keď si to človek nepraje.

Starší ľudia tiež môžu mať problém s zdržaním močenia – pokiaľ teda pocítia potrebu, nedokážu jej uspokojenie odložiť.

Môže dôjsť tiež k poklesu tlaku, ktorý zviera uzáver močovej trubice, a tým ju uzatvára pre nežiadúci únik moču.

Problémom môže byť i to, že ľadviny postupne strácajú schopnosť koncentrovať moč, a preto rastie celkový objem tekutiny, ktorú telo vylučuje.

Môžu byť tiež oslabené svaly panvového dna, ktoré majú na fungovaní močových ciest zásadný vplyv.

Ženy po prechode sa môžu stretnúť s atro-fickými zmenami močových ciest, čo môže takisto oslabiť schopnosť svalov uzavrieť účinne močovú trubicu.

Napriek tomu, že zoznam normálnych zmien, prichádzajúcich s pribúdajúcim vekom, znie hrozivo, existuje rad spôsobov, ktorými sa dá inkontinencia liečiť a to i u starších osôb. Preto je dôležité sa nebáť a zveriť sa s potiažami lekárovi. Ten sa môže pokúsiť nájsť najúčinnejšiu možnosť vyliečenia, a pokiaľ sa problémy nepodaria úplne odstrániť, môže aspoň predpísať príslušné pomôcky, ktoré u nás sú hradené zdravotnou poisťovňou.

Spravodaj Inco Fora

Na Vaše otázky, týkajúce sa inkontinencie ktoréhokoľvek člena Vašej rodiny, nájdete odpovede v Poradni inkontinencie

FOTO © Ľudovit Mazan