dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Pôrod v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Každé dieťatko prichádza na svet inak. V čakanú či nečakanú chvíľu. Bez komplikácií či s komplikáciami. Vždy je však potrebný odborný, ale aj príjemný ľudský, usmievavý prístup tých, ktorí dieťatku a mamičke pomáhajú. Sme veľmi radi, že môžeme uverejniť príbeh mamičky, ktorá takýto tím sestričiek a lekárov našla. Veľmi ďakujeme pani Lucii za jej list.

Keď som zistila, že čakám bábätko, veľmi som sa tomu potešila. Začala som pravidelne navštevovať poradňu pani doktorky Petrovičovej v Banskej Bystrici a pripravovať sa na narodenie malého človiečika. Tehotenstvo prebiehalo bez problémov až do januára, kedy som musela zostať doma na rizikovom. Moja pani doktorka bola veľmi dôsledná. No jedného večera som sa doma prebudila s veľkými bolesťami. Bola som len v 28. týždni. Najprv som to pripisovala bolestiam krížov, ale bolesti neprechádzali a tak som musela ísť na poradňu k pani doktorke, ktorá ma okamžite odporučila do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici na oddelenie šestonedelia a rizikového tehotenstva.

Po počiatočných vyšetreniach mi zistili, že mám obličkové kamene, ktoré mi potom následne museli rozbíjať. Po tomto zákroku som zostala v nemocnici natrvalo. Stretla som sa tu s perfektným kolektívom sestričiek, ale aj výborným prístupom lekárov. Deň v nemocnici prebiehal asi takto: malá vizita, veľká vizita, raňajky, obed, večera.

Dva týždne na to, ako mi vyberali kamene, mi večer z ničoho nič odtiekla plodová voda. Službu na oddelení mal pán doktor Rohon. Bola som v 33. týždni vyplašená prvorodička. Navyše bábätko bolo otočené opačne, panvovým koncom a tak som sa bála. Pán doktor ma upokojil. Začali mi rýchle kontrakcie a tak som musela ísť hneď na operačnú sálu, kde mi urobili cisársky rez. Rodila som v celkovej nárkoze.  A na svet som priviedla svoje dievčatko Katarínku s pôrodnou hmotnosťou 1900 g. Pán doktor mi hneď, ako som sa prebrala, prišiel povedať, ako sa má malá. Za čo som mu dodnes veľmi vďačná. Upokojil ma a milým úsmevom mi dodal veľa odvahy.

Keď som sa prebrala, prvé, čo ma zaujímalo bolo, ako sa má moje dievčatko. Našťastie sama dýchala, mala sa k svetu a mala Apgarovej skóre 10. A tak bola preložená na oddelenie patologických novorodencov. Na štvrtý deň sa mi vytvorilo mliečko a začala som si ho odsávať. Vďaka tomu, že mi sestričky na oddelení šestonedelia ukázali, ako sa to robí, neprišla som o mliečko a mohla som pre svoje dieťatko spraviť jediné - dávať mu ho, aby čím skôr zmocnela. Mliečko som odsávala každé tri hodiny aj v noci. Toto mliečko začali mojej malej podávať najprv cez sondu. Po čase, keď zmocnela z fľaše. Našťastie na tomto oddelení pracujú milé sestričky, ktoré sa starajú o takéto skoro narodené bábätká s veľkou láskou. Najmä sestrička Oľga, ktorá tu robí, mi od začiatku pomáhala. Povysvetľovala mi, ako mám maličkú držať, ako sa kŕmi z fľašky a ako sa mám k nej správať. Veľmi mi pomohla aj po psychickej stránke. Moje dievčatko bolo čulé a deň odo dňa sa mu darilo lepšie.

Smutné je, že v dnešnej dobe máme peniaze na súťaže miss, ale špičkové pracovisko, akým oddelenie patologických novorodencov v Banskej Bystrici je, nemá dostatok finančných prostriedkov na to, aby sa ešte viac skvalitnila starostlivosť, pri ktorej pomáhajú desiatkam maličkých detičiek. Po celý čas, čo som ležala v nemocnici, som sa stretla s výborným prístupom sestričiek na oddelení šestonedelia a rizikového tehotenstva, ale aj gynekológov.

Po pár týždňoch začala maličká priberať a mohli sme ísť po mesiaci domov. Touto cestou by som chcela poďakovať za príkladnú staroslivosť pánovi primárovi Bielikovi, ako aj pánom doktorom Rohonovi, Trškovi, Belanovi, Bielikovi, Molitorisovi, Vudickému, sestričkám z oddelenia šestonedelia a rizikového tehotenstva, ako aj pani doktorkám Moškovej, Sabolčíkovej a Petrovičovej.

A budúcim maminám by som chcela odkázať, ak chcete ísť rodiť, choďte do Roosveltovej nemocnice v  Banskej Bystrice. Je tu výborný personál a bude o vás príkladne postarané, aj o vaše dieťatko v prípade nejakých komplikácií. Nemocnica má titul Nemocnica priateľská<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

k deťom. Podporuje dojčenie a sestričky Vás naučia správnej technike dojčenia.

Na záver by som chcela povedať len toľko, ak čakáte svoje prvé dieťatko, nebojte sa spýtať sestričiek na čokoľvek. Aj pán doktor Vám poradí a pomôže. Rodiť môžete ísť v ktorúkoľvek hodinu, vždy tu nájdete usmiateho a milého gynekológa.

8. mája bude mať moje dievčatko dva mesiace a už ju plne dojčím. Máme hmotnosť 3 700 g  a prospievame.

S pozdravom Lucia zo Žiaru nad Hronom

Milá Lucia, ďakujeme za Váš príbeh a Vášmu dievčatku želáme, nech Vám rastie do hlavne zdravia a krásy. Veľa radosti a šťastia v rodine! Redakcia mamatata.sk.

Milé mamičky, ak aj vy máte chuť vyrozprávať svoje príbehy, píšte nám na info@mamatata.sk a podeľte sa o svoje skúsenosti s budúcimi mamičkami. Ak máte potrebu poďakovať sa tímu lekárov a sestričiek, ktorý pomáhal vášmu dieťatku na svet, napíšte nám. Dajte vedieť o príkladnom, ľudskom prístupe. Ďakujeme.

FOTO © Vlado Nagy