dnes má meniny Magdaléna
zajtra Oľga
22.7. 2019
Čo vyžaduje tehotenstvo?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

(Tehotenská homeopatická lekárnička)

Každá žena túži po dieťatku. Jej poslaním je porodiť a vychovávať deti – tak to zariadila príroda. Tehotenstvo sa považuje za najkrajšie obdobie v živote ženy. Niektoré majú šťastie a tehotenstvo prežijú bez problémov. Iné sa počas tehotenstva môžu stretnúť s rôznymi menšími či väčšími ťažkosťami. Stačí spomenúť ranné nevoľnosti, či zmenu chuťových pohárikov. Najdôležitejšie však je, aby žena obdobie deviatich mesiacov prežila v psychickej a fyzickej pohode, bez stresu a akéhokoľvek náhlenia. Aj tým dáva dobrý životný základ svojmu dieťatku.

                                                     

Ako sa správne stravovať?   

Základom pre zdravý vývoj plodu je primeraná a optimálne vyvážená strava, ktorá by mala obsahovať dostatok vitamínov a minerálov. V súčasnosti už neplatí zásada „jesť za dvoch“, ktorá bola preferovaná predchádzajúcimi generáciami. Jej uplatňovanie totiž môže viesť k obezite ženy, ktorá je príčinou komplikácií pri pôrode. V priebehu tehotenstva by žena mala  pribrať 8 – 12 kg, čo prestavuje 1 – 1,5 kg za mesiac.  Odporúča sa jesť 5 krát denne - rozdeliť si celodennú stravu na menšie porcie.

Počas tehotenstva by sa žena nemala vzdať mäsa, pretože je zdrojom živočíšnych bielkovín. Vhodné je chudé mäso, ktoré sa pripravuje varením, pečením, dusením, nie však vyprážaním. Neodporúča sa konzumovať surové mäso (treba zabudnúť na tatársky biftek), mäsové konzervy a ani mäsové údené výrobky, ktoré majú vysoký obsah solí. Okrem mäsa, živočíšne bielkoviny sa nachádzajú aj v nízkotučných výrobkoch (obsahujú málo tuku), vajciach a v morských rybách. Surová zelenina a čerstvé ovocie by mali byť súčasťou každodennej stravy. Okrem potrebných vitamínov obsahujú aj balastné látky (nachádzajú sa aj v celozrnných výrobkoch), ktoré zabraňujú zápche a pomáhajú udržiavať trávenie v optimálnom stave.

V priebehu tehotenstva sa zvyčajne objavuje nedostatok kalcia (vápnika). Ak telo neprijíma vápnik v dostatočnom množstve v potrave, siahne po zásobách, čo sa prejaví na zuboch alebo kostiach matky. Preto sa odporúča tehotným ženám konzumovať v dostatočnom množstve mlieko alebo mliečne výrobky (aspoň 1 200 miligramov kalcia denne), aby nevznikli žene žiadne následky (napr. pokazené zuby, slabé kosti).  

Pravidelné prijímanie tekutín počas tehotenstva je nesmierne dôležité. Minimálne množstvo je 1,5 litra denne, závisí to však aj od ročného obdobia – v lete treba piť oveľa viac ako v zime. Vhodné sú najmä minerálne a stolové vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Pri výbere minerálky treba dávať pozor – prednosť majú tie, ktoré majú nízky obsah sodíka a tie, ktoré sú bohaté na vápnik, horčík, železo. Vyhýbať sa treba alkoholu, káve, nápojom s obsahom kofeínu (kolové malinovky) a chinínu (toniky). 


Tehotenská homeopatická lekárnička

V prípade objavenia sa nejakých problémov počas tehotenstva by každá žena mala mať na blízku liek alebo prípravok, ktorý jej pomôže a ušetrí ju trápenia. Užívanie väčšiny liekov je však počas tehotenstva zakázané. Ako si teda správne vybrať taký, ktorý neublíži ešte nenarodenému dieťatku? Homeopatia je vhodná aj pre tehotné ženy. Jej užívaním si žena môže byť istá, že neohrozí zdravie plodu. Homeopatické lieky sú totiž vyrábané zo surovín rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu, takže do tela sa týmto spôsobom nedostáva nijaká chémia.

Francúzske laboratóriá Boiron

vyvinuli homeopatické lieky, ktoré pomáhajú práve tehotným ženám, aby prežili svoje tehotenstvo bez pocitu bolesti a priniesli im úľavu.

Proti ranným nevoľnostiam sa osvedčil homeopatický liek Cocculine.

Umožňuje potlačiť nevoľnosť bez toho, aby vyvolával pocit ospalosti.

Tehotenstvo si vyžaduje zvýšenú spotrebu vápnika.  Na lepšie vstrebávanie a udržiavanie vápnika v kostiach slúži homeopatický liek Ostéocynésine

. Užívaním tohto lieku si zabezpečíte nielen dobrý stav kostí, ale aj pekné vlasy a nechty.

Obidva homeopatické lieky dostanete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Ich užívanie je jednoduché, nechajú sa voľne rozpustiť  v ústach, minimálne 15 minút pred alebo po jedle. 

V prípade záujmu o návštevu lekára – homeopata v mieste vášho bydliska nájdete kontakty tu.


Katarína Mikulcová<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />