dnes má meniny Vladislav
zajtra Edita
25.9. 2020
Kedy a ako povedať: čakáme dieťatko
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dozvedeli sme sa tú správu a najradšej by sme ju vykričali do sveta!Tak si hovoria vari všetci mladí, šťastní budúci rodičia. Ale, zastavte sa, ešte chvíľku si vychutnajte to tajomstvo len a len pre seba! Nikdy sa to už nezopakuje. Toto je chvíľa len a len tohto človiečika – Vášho dieťatka!


Až keď ste sa „nabažili“ toho krásneho pocitu, skrytého len a len vo Vašom vzájomnom náručí, porozmýšľajte: Prezradiť to už? Ako?

Kým si odpoviete na prvú otázku, uvedomte si, že napriek veľkej radosti z dieťatka, veľkej starostlivosti, dávaniu si pozor na všetko, čo by mohlo budúcej mamičke a dieťatku ublížiť, .... môže sa všetko ešte zvrtnúť. Prvé dva mesiace (samozrejme, aj neskôr, ale už v menšej miere) sú problematické a o dieťatko môžete z tých najrôznejších príčin prísť. A opäť si položte otázku: nebude naša prípadná bolesť, keď to budú vedieť toľkí ľudia, ešte väčšia? Kto nás vtedy pochopí, pomôže, podrží? Komu teda môžeme našu dnešnú šťastnú novinu prezradiť a komu radšej nie?

Nezabúdajte, že takáto novina sa aj neuveriteľnou rýchlosťou šíri, či chcete alebo nie. Keď to už raz prezradíte jednému, ... pri kom všetkom sa to zastaví?  

A kým si odpoviete na druhú otázku, položte si každé Ako? pred každého, komu chcete správu o Vašom dieťatku povedať. A dôležité je aj pamätať na to, komu môžete správu povedať každý sám a komu by Vám bolo ľúto, že ten druhý to povedal sám a okrátil Vás o ten pocit a reakciu. Dohodnite sa a nič sa potom nepokazí – veď je to Vaše najkrajšie spoločné tajomstvo, o ktoré sa idete podeliť s Vašimi najbližšími!

Teda: Ako?
kamarátom, súrodencom, ...
-    usporiadať malú slávnosť, párty a ako kliniec programu povedať novinu?
-          zatelefonovať každému?
-          stretnúť sa s najlepšou kamarátkou v obchode s detskými vecičkami?
-          dať si s najlepším kamarátom preteky v čomsi, čo máte najradšej a zasnívať si, že raz si to zopakujete práve s Vaším dieťatkom?
-          ...

starým rodičom – predovšetkým spoločne
nepripravíte nejaké prekvapenie? 
-  
hračku, ... ktorú rodičom necháte a hračka si u nich počká na vnúča a bude patriť 
len a len hrám starých rodičov a vnúčaťa?
-          fotoalbum s nápisom Starej mame a starému otcovi, kde bude mať miesto fotografia z ultrazvuku, ... a fotoalbum budete neskôr zapĺňať fotografiami vnúčaťa, ...
-          stretnutie na mieste, kde ste sa spoločne hrávali, trávili prechádzky, výlety, ... a radi by ste, aby sa to opakovalo aj s Vaším dieťatkom...
-          ...

Máte svoje nápady? Ako ste to a komu prezradili Vy?
Napíšte nám – do reakcií k tomuto článku

alebo ako článok – Váš príbeh do „Bútľavej vŕby“.

foto: Katka Balanová