dnes má meniny Ondrej Andrej
zajtra Edmund
30.11. 2021
POPÁLENINY A OBARENINY
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Posedenie pri ohníku je príjemným lákadlom dovolenky v prírode. Ale aj lákadlom pre detské rúčky!
Menšie popáleniny:
1. Popáleninu ihneď ochladíme. Podržíme popálené miesto pod pomaly tečúcou studenou vodou, až kým bolesť neprestne. Zabránime tým vytvoreniu pľuzgierov.

2. Ak predsa len vznikne pľuzgier, priložíme naň hrubšiu vrstvu čistej látky a prelepíme leukoplastom. Pľuzgiere neprepichujeme ani nevytláčame!!! Chránia postihnutú časť, kým sa neutvorí nová pokožka. Na popáleninu nedávame nijaký krém!

Horiaci odev:
1. Zabránime dieťaťu, aby sa hýbalo, lebo od prúdiaceho vzduchu spôsobeného pohybom, by sa plamene ešte viac rozhoreli.

2. Dieťa zabalíme do nehorľavého kabáta alebo prikrývky, ktoré nám pomôžu udusiť oheň.

3. Zabalené dieťa kotúľame po dlážke, aby sme ľahšie udusili plamene.

4. Ak je nablízku voda, dieťa obrátime horiacou stranou hore a polejeme ho vodou alebo inou nehorľavou tekutinou.

Vážne popáleniny:
1. Na zastavenie procesu pálenia a zmiernenie bolesti popáleninu asi desať minút schladzujeme studenou vodou a až potom dieťaťu vyzlečieme odev, ktorý by inak mohol byť prilepený na popálené miesto. Malé dieťa nesmieme ponoriť do studenej vody, lebo by sme mu mohli spôsobiť podchladenie!

2. Keď už je dieťa schladené, opatrne ho vyzlečieme, a ak bolesť naďalej trvá, znovu ho ponoríme do vody. Prilepené časti látky dookola obstriháme a necháme na tele. Odstránime odev ešte prv, než koža začne opúchať. Nedotýkame sa popáleniny ani neporušujeme pľuzgier!

3. Popálené miesto prikryjeme čistou, nechlpatou látkou (gázou alebo napr. obliečkou na vankúš), aby sme zabránili infekcii, pričom látku netreba pripevniť! Na popáleninu nedávame nijakú vodičku, masť ani olej. Udržujeme dieťa v teple, aby sme zabránili jeho podchladeniu. Nedávame dieťaťu nič jesť ani piť a sledujeme, či sa nezjavia príznaky šoku.