dnes má meniny Hedviga
zajtra Lukáš
17.10. 2019
Hlava ako vo zveráku
Printer-friendly versionSend by emailPDF versionKto by to nepoznal? Zrazu akoby uťal – a hlava je ako vo zveráku. Pre náhlu bolesť nemôžeme normálne „fungovať“.Príčin bolestí hlavy je mnoho – od skrytého závažnejšieho ochorenia cez problémy s chrbticou až po diagnózu, ktorá postihuje z 80 % ženy – migrénu.


Pokiaľ sú bolesti často sa opakujúce, alebo keď nám prekážajú pri bežných činnostiach, mali by sme vyhľadať lekára.

Na lepšie zdiagnostikovanie mu pomôže, keď sme schopní popísať, ako často bolesti máme, aký je ich charakter (napr. či cítime tlak alebo skôr silnú bodavú bolesť) a tiež či niečo zvykne bolesť vyvolať (napr. počasie, menštruácia, určité jedlá a pod.).

Treba rozlišovať medzi klasickou silnou bolesťou hlavy a migrénou. Zatiaľ čo prvá je často  príznakom iných problémov (únava, vírusové infekcie, zlé držanie tela...), migrénu spôsobujú biochemické pochody v mozgu. 

Migréne často predchádzajú určité príznaky - tzv. „aura“. Najčastejšie sú to zrakové poruchy či pocity meravosti. K nim sa niekedy pridá aj žalúdočná nevoľnosť, citlivosť na hluk a na svetlo. Zatiaľ čo bolesti pri migréne obyčajne pulzujú na jednej strane hlavy, silná bolesť hlavy je obojstranná a pretrvávajúca. 

Okrem spomínaných príčin sa bolesti hlavy môžu dostavovať aj v dôsledku nezdravého spôsobu života. Typickými „spúšťačmi“ sú:
príliš veľa alkoholu, nikotínu, či kofeínu
dlhší pobyt v zafajčenej, či nevetranej miestnosti
príliš málo (alebo aj priveľa) spánku
nepravidelný rytmus spánku a bdenia

Okrem zmeny vyššie uvedených faktorov máme k dispozícii aj ďalšie prostriedky, ako určité bolesti hlavy zmierniť:
pravidelné športovanie - napríklad cviky na chrbticu, plávanie, chôdza, bicyklovanie
v prípade migrény, ktorá sa spúšťa v období pred menštruáciou, treba znížiť solenie
emocionálna rovnováha, eliminovanie konfliktných vzťahov a situácií v živote
pri migréne vyhýbanie sa určitým potravinám (napr. čokoláde, orieškom, syru, šunke, párkom)
namiesto svojvoľného naordinovania si silných liekov je lepšie poradiť sa s lekárom

Pri občasných bolestiach hlavy či migrénach je vhodné mať poruke šetrnejšiu pomoc – napríklad v podobe homeopatického lieku. Francúzske Laboratóriá BOIRON vyvinuli liek proti bolesti hlavy a migrénam (ale napr. aj proti neuralgii, bolesti zubov a reumatickým bolestiam) CEPHYL. Je dostupný v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Pri migréne je najúčinnejšie užiť ho hneď pri objavení sa prvých príznakoch - „aury“. Informácie o užívaní CEPHYLU sú uvedené na príbalovom letáku.


Patrícia Remišová<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />